poniedziałek, 25 października 2021 Imieniny: Daria, Wilhelmina

Skawiński smok na krakowskiej paradzie

5 czerwca w Krakowie odbyła się 16. Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska. W tym roku za inspiracje smoczych postaci posłużyły dzieła europejskich malarzy. W korowodzie który przeszedł przez centrum miasta wzięło udział ponad 30 smoków z całej Polski w tym dwa smoki ze Skawiny.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 5 w Skawinie pod przewodnictwem Eweliny Latoś i przy pomocy rodziców stworzyły smoka, któremu nadali imię Wicek van Smok. Inspiracją do stworzenia tego smoka była historia opowiedziana przez dzieci… gdzie dawno, dawno temu żył sobie biały smok, który był bardzo smutny. Pewnego dnia w oddali zobaczył coś pięknego i kolorowego, podfrunął bliżej i zobaczył, że na zamku malarze malują obrazy. Gdy malarze spostrzegli, że smok przygląda się ich pracy postanowili go pomalować, wśród malarzy pojawiły się bardzo znane nazwiska takie jak Wyspiański, Nikifor, czy Dali a litery w nazwiskach malarzy ułożyły się w napis SKAWINA.

„Wicek van Smok”, który szedł ulicami Krakowa na Rynek, gdzie odbywały się prezentacje wszystkich przygotowanych smoków robił ogromne wrażenie na wszystkich widzach. Szczególną uwagę przykuły stroje zarówno chłopców jak i dziewczynek. Niestety w formule Parady Smoków publiczność nie przydziela nagród tylko jury, bo inaczej Wicek van Smok ze Skawiny na pewno zdobyłby nagrodę publiczności. Dzieci z Przedszkola nr 5 w Skawinie to nie jedyni przedstawiciele naszego miasta na Paradzie Smoków również Przedszkole Samorządowe nr 2 w Skawinie przygotowało Smoka Plamusia.

Miejmy nadzieję , że w kolejnej Paradzie Smoków pojawi się więcej smoków ze Skawiny, bo „skawińskie smoki” robią naprawdę ogromne wrażenie i widać, że do ich przygotowania zostało włożony ogrom pracy oraz serca.

Źródło: Przedszkole nr 5, fot. Jeremiasz Gądek