sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Skawińskie piłkarki 11. w finale

2 maja poznaliśmy zwycięzców XVII Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Na PGE Stadionie Narodowym, tuż przed finałem Pucharu Polski, wyłonieni zostali mistrzowie Polski do lat 10 i 12 wśród dziewcząt i chłopców. Wśród finalistów znalazła się liczna grupa dziewcząt z MTS Piast Skawina, które po zwycięstwie w finale na szczeblu województwa, zagrały jako reprezentantki Małopolski, zajmując 11 miejsce.

Udział w finałowych zawodach „Z Podwórka na Stadion” to dla młodych sportowców wielkie przeżycie. Dość powiedzieć, że wszystkie mecze finałowe były w tym roku transmitowane na żywo w telewizji na kanałach Super Polsat i Polsat Sport, a triumfatorzy w nagrodę zagwarantowali sobie wyjazd na czerwcowy mecz reprezentacji Polski z Rumunią. Jeśli wziąć pod uwagę, że w tegorocznej edycji udział wzięło… 320 tysięcy dzieci z całej Polski – już samo zakwalifikowanie się do decydującej rozgrywki jest niesamowitym sukcesem.

Aby zagrać o najwyższe cele, nasze dziewczęta musiały kolejno pokonać rywalki na poziomie gminy, powiatu, a następnie – w finale wojewódzkim – zwyciężczynie wszystkich rozgrywek powiatowych. Łatwo nie było, zwłaszcza, że już pierwszy mecz rozgrywek wojewódzkich okazał się dla drużyny prowadzonej przez trenera Bartłomieja Święszka – przegrany. Na szczęście w finale nasze piłkarki odegrały się za wcześniejsze potknięcie, pokonując 3:0 Wisłę Brzeźnica i awansując do wielkiego finału. Zawody w Warszawie odbędą się w dniach 29 kwietnia – 2 maja.

Przed finałami zastanawialiśmy się czy jest szansa na to, by nasze dziewczęta poszły śladem naszych triumfatorek z lat 2014-15, gdy pierwsze skrzypce w drużynie grały takie zawodniczki jak: Kinga Seweryn, Gabrysia Poznańska, Paulina Młodzik, Zuzia Kościelny czy Weronika Zawada? Jak się okazało – nie, ale i …tak! 11. miejsce to wynik wszakże świetny, ale jednak do podium było dość daleko, tyle tylko, że… – W składzie naszego zespołu tylko dwie zawodniczki reprezentowały rocznik 2007, pozostałe były młodsze. W konfrontacji ze starszymi rywalkami dzieliła je nie tyle bariera sportowych umiejętności, co bariera fizyczna – ocenił trener Święszek, dodając: – Za rok natomiast myślę, że możemy zajść bardzo daleko!

Jaka jest recepta na sukces w pracy z dziewczętami? Trener Święszek widzi to tak: – Pracując z dziewczynkami, zwłaszcza tak młodymi, należy pamiętać, iż nie wolno im narzucać swojej woli, tylko należy im tłumaczyć, dlaczego dana sytuacja ma miejsce i one same muszą zrozumieć, o co w tym chodzi. Trenujemy zawsze z piłką przy nodze, nawet podczas rozgrzewki jest ona obecna, aby dzieci miały z nią stały kontakt i się oswajały, gdyż tego nigdy za wiele, a jak się okazuje, przynosi to efekty – ocenił młody szkoleniowiec, który ściśle współpracuje z koordynatorem zespołów dziewczęcych w MTS Piast Skawina, Krzysztofem Durlikiem, odpowiedzialnym za szkolenie i wszystkie dotychczasowe osiągnięcia naszych młodych piłkarek.

Myślę, że dziewczęta pokazały się w tym roku z bardzo dobrej strony, a za rok może być dużo lepiej, bo nasz rocznik 2008 wygrywał już dwukrotnie zawody o Puchar Tymbarku na szczeblu wojewódzkim, a teraz dodatkowo zawodniczki ograły się w finałach i to może za rok zaprocentować! – mówi trener Durlik.

Po raz kolejny nasze młode piłkarki przynoszą chlubę naszemu klubowi i miastu. Jesteśmy pewni, że nie po raz ostatni. Powodzenia, Dziewczęta, w kolejnych turniejach i za rok w finałach „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”!

W Warszawie Piasta reprezentowały: Aleksandra Dotoń, Martyna Godyń, Martyna Górecka, Maja Homenda, Helena Kasina, Joanna Kisielewska, Iga Lelonek, Milena Łukasik, Klaudia Nowak.