niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Skawińskie spotkanie z Leonem Knabitem OSB

Ojciec Leon Knabit OSB – jeden z najbardziej znanych polskich benedyktynów – publicysta oraz ceniony rekolekcjonista, spowiednik i duszpasterz. Już po raz kolejny spotkał się z tłumnie zgromadzonymi, zainteresowanymi jego barwnymi opowieściami. Spotkanie z ojcem Leonem Knabitem miało miejsce 24 kwietnia w sali teatralnej Pałacyku „Sokół”, a znamienity gość przyjechał do Skawiny, w ramach Skawińskiego Salonu Literackiego, na zaproszenie obu skawińskich bibliotek. 

Od 1958 roku O. Leon Knabit mieszka w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, którego przeorem był w latach 2001-2002. Jak sam mówi, jest w Tyńcu zakochany i nigdy go nie opuści. Ojciec Knabit jest osobą medialną, nagrywa audycje radiowe i telewizyjne, prowadzi bloga, profil na Facebooku, Twitterze, Instagramie, udziela wywiadów, uczestniczy w spotkaniach autorskich i czatach. Jest też autorem czterdziestu książek.

Uśmiechnięty i pogodny snuł wspomnienia związane ze swoim życiem – powołaniem, wyborem zakonu, pracą duszpasterską oraz książkami.

Podczas spotkania ojciec odniósł się do najnowszej książki „Dusza z ciała uleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”, która ujrzała światło dzienne w marcu tego roku.  Jest to zbiór dwunastu rozmów, które dziennikarz kulturalny Łukasz Wojtusik przeprowadził z ojcem Leonem Knabitem. O czym dyskutują?

Dlaczego umieramy, po co? Czy śmierć może być godna? Po co istnieje cierpienie? Co powiedzieć matce, która straciła dziecko? Co myśleć o samobójcach? Czy żałoba może być na pokaz? Czy ojciec boi się śmierci? – to tylko niektóre z pytań pojawiających się podczas spotkania laika z zakonnikiem.

Do pracy nad książką „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko” udało się zaprosić Adama Golca, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, który jest autorem okładki i fotoreportażu, będącego integralną częścią książki.

Ojciec Leon urzekł wszystkich obecnych bezpośredniością, pogodą ducha, dystansem wobec samego siebie i wielką mądrością życiową. Chętnie też odpowiadał na zadawane pytania, na zakończenie spotkania zebrani mogli zakupić książki, a także otrzymać autograf Ojca Leona ze specjalną dedykacją. Podniosłym akcentem spotkania był okolicznościowy list odczytany przez sekretarza gminy Ewę Strzałkę, w którym burmistrz Paweł Kolasa dziękuję Ojcu Leonowi za życzliwość, wsparcie i ustawiczną modlitwę, którymi Ojciec Leon, od wielu już lat, otacza i wspiera mieszkańców naszego miasta i gminy. Ojciec otrzymał również pamiątkowy, oprawny w skórę, egzemplarz nowego wydania „Monografii Skawiny”.

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie