sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Słowaccy gimnazjaliści w Skawinie

W dniach 6-7 grudnia br. w Skawinie gościła 13-osobowa grupa uczniów z Gimnazjum im. Mikuláša Galandu z Turčianskich Teplic. To pierwsza wizyta uczniów w naszym mieście, którym towarzyszyły: Zdenka Mračková – Zastępca Dyrektora Szkoły oraz nauczycielka Ivica Kováčová.

Przyjazd młodzieży to efekt rozmów, podjętych przez Krystynę Droździewicz Prezes SSPM i Małgorzatę Kopeć Wiceprezes SSPM ze Zdenką Mračkovą, która po raz pierwszy odwiedziła Skawinę wraz z delegacją Turčianskich Teplic w czerwcu br. w Skawinie, podczas Jubileuszu 10-lecia współpracy Skawiny z Przemyślanami. Już wtedy, podjęto rozmowy o planowanym przyjeździe młodzieży i wstępnym planie wizyty.

Przyjazd młodzieży do Skawiny, poprzedziła wizyta grupy w Kopalni Soli w Wieliczce, jednej z największych atrakcji turystycznych w regionie. Młodzież zwiedziła podziemną trasę turystyczną. Podziemna Wieliczka wywarła na młodzieży ogromne wrażenie, o czym mówili w trakcie późniejszego spotkania z przedstawicielami Zarządu SSPM Krystyną Droździewicz, Małgorzatą Kopeć i Antonim Sapałą, zorganizowanego w Restauracji „Pod Irysami” w Skawinie. W trakcie spotkania, rozmawiano również o dorobku współpracy z miastami partnerskimi, a w szczególności z T. Teplicami i zbliżającym się Jubileuszu 20 lecia współpracy naszych miast, oraz o planach młodzieży na przyszłość. Prowadząc rozmowy, młodzież z humorem, chętnie uczyła się polskich słów.

Czwartkowy wieczór, zbiegł się ze świętem Św. Mikołaja. Z tej okazji, organizatorki spotkania nie zapomniały o symbolicznych prezentach i słodyczach dla naszych gości, które zostały przekazane młodzieży. Spotkanie zakończyło się krótkim spacerem na skawiński Rynek, aby zobaczyć Ratusz, iluminacje świąteczne oraz Kościół pw. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Po spacerze grupa udała się do Centrum Don Guanella w Skawinie, gdzie była zakwaterowana.

Piątkowe przedpołudnie, młodzież spędziła w Skawinie, zwiedzając Alejkę Miast Partnerskich w Parku Miejskim, stanowisko do ćwiczeń dedykowane T. Teplicom, skąd z Antonim Sapałą udała się do Muzeum Regionalnego w Skawinie, gdzie spotkała się z Krystyną Droździewicz oraz Czesławem Gąsiorowskim Dyrektorem Muzeum. Pan Dyrektor jak zawsze, w niezwykle interesujący sposób przybliżył naszym gościom historię Skawiny.

W kolejnej części dnia, słowaccy goście wyjechali do Krakowa. Popołudniowy spacer rozpoczęli na krakowskim rynku. Choć pogoda raczej przypominała późną jesień lub wiosnę, a nie grudniową aurę, na krakowskim Rynku młodzież mogła już poczuć przedświąteczną atmosferę i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Następnie, w godzinach popołudniowych wspólnie z Małgorzatą Kopeć grupa przeszła na Wawel. Tam, wraz ze Stanisławą Szczepaniak (członkinią SSPM), która wcielając się w postać Królowej Jadwigi przybliżyła naszym gościom dzieje i historię Polski, oprowadziły naszych gości po Świętości Narodowej, jaką jest Katedra na Wawelu. Po przybliżeniu szczególnej roli Katedry Wawelskiej w historii Państwa Polskiego, młodzież udała się również na Dzwon Zygmunta, następnie zwiedziła Groby Królewskie w kryptach, Muzeum Katedralne z wystawą upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dziedziniec Zamku Królewskiego. Następnie grupa wróciła na krakowski Rynek, a w godzinach wczesnowieczornych wyjechała w kierunku Turčianskich Teplic.

– Była to pierwsza wizyta tej grupy młodzieży w Skawinie. Cieszymy się, że kolejne środowisk słowackich przyjaciół odwiedzają naszą gminę i miasto. Mamy nadzieję, że wizyta w Skawinie pozwoliła bliżej poznać historię i kulturę Skawiny i Krakowa oraz zaszczepi w nich ideę partnerstwa miast, co jest bardzo cenne dla współpracy pomiędzy Skawiną a T. Teplicami – mówiła Małgorzata Kopeć, Wiceprezes SSPM.

Źródło: SSPM