środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Sołtysi dostaną więcej pieniędzy

Rada Miejska w Skawinie uchwaliła podwyżki diet dla sołtysów i przewodniczących osiedli. Otrzymają oni od 100 do 200 złotych miesięcznie więcej w zależności od wielkości sołectwa. Poza tym, każdy sołtys dostanie dodatkowe 100 złotych na pokrycie kosztów dojazdu do siedziby Rady Miejskiej. 

Zdaniem Grzegorza Klimasa, sołtysa Rzozowa i przewodniczącego Związku Sołtysów Gminy Skawina podwyżki diet są potrzebne. – W poprzedniej kadencji jeden z naszych sołtysów zrezygnował z tej funkcji, bo środków mu nie starczało na ciągłe wyjazdy, a nie chciał dokładać z budżetu domowego – przekonuje.

Przypomina również, że diety nie są zarobkiem. Sołtysi wydają je na dojazd do placów budowy czy do Urzędu Miasta w Skawinie. Wysokość diet po podwyżce 1 stycznia wynosi od 500 do 800 złotych + 100 złotych na dojazdy. Największą dietę otrzymują sołtysi z Woli Radziszowskiej oraz Radziszowa.

Mieszkańcom Skawiny podwyżka się nie podoba. – Ja też chcę, by pokrywano mi koszty dojazdów do pracy, oni tak samo pracują jak ja i mają lepiej – mówi jeden z mieszkańców. – Ja też bym chciał dostawać pieniądze na benzynę, najlepiej za czyjeś podatki – dodaje inny.