środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Spotkanie z Martą Krajewską

Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają wszystkich miłośników literatury pięknej na kolejne spotkanie z cyklu Skawiński Salon Literacki. 16 października 2016 r. o twórczości literackiej rozmawiać będziemy z Martą Krajewską.

Marta Krajewska, radziszowianka, kulturoznawczyni i pisarka zadebiutowała w ubiegłym roku powieścią „Idź i czekaj mrozów”. Wcześniej publikowała swoje opowiadania w „Nowej Fantastyce” i antologiach – Horror na Roztoczu 2, Fantazje Zielonogórskie 5 oraz Toystories. Opowiadanie „Daję życie, biorę śmierć” zostało nominowane do prestiżowej nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Zainteresowania autorki związane z kulturą i demonologią Słowian znalazły swoje odzwierciedlenie w jej debiutanckiej powieści, powieści będącej pierwszym tomem zaplanowanej trylogii. „Idź i czekaj mrozów” to historia młodziutkiej Vendy, córki Opiekuna wioski, której przychodzi zmierzyć się z własnym przeznaczeniem i starożytnym proroctwem. Bohaterka dzielnie stawia czoła postaciom ze słowiańskiego bestiariusza, ale także swoim własnym obawom, pragnieniom czy własnej samotności. Siłą tej opowieści jest z jednej strony jej głębokie osadzenie w nieznanym szeroko świecie Słowian, a z drugiej, jej niezwykła uniwersalność wypływająca z niejednoznacznej charakterystyki bohaterki.

Podczas spotkania, autorka opowie o swoich pisarskich inspiracjach i zainteresowaniach.

Zapraszamy na spotkanie z Martą Krajewską do Pałacyku „Sokół” 16 października o godz. 15.00!

Wstęp wolny.

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna

krajewska