czwartek, 06 października 2022 Imieniny: Artur, Brunon

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

W poniedziałek 8 maja 2017 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie będzie Michał Rusinek, który przyjeżdża na zaproszenie działającego przy filii bibliotecznej w Krzęcinie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzęcinie.

Spotkanie realizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i finansowane ze środków Instytutu Książki.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie. Jest polskim literaturoznawcą. Tłumaczy z języka angielskiego literaturę dziecięcą (m.in. książki o Kubusiu Puchatku i misiu Paddingtonie) i dla dorosłych, jest autorem wierszy i tekstów piosenek (m.in. Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek). Autor książek dla dzieci: „Kopciuszek”,Mały Chopin” i „Księga potworów” oraz poważnych poradników dla najmłodszych: „Jak przeklinać” i „Jak robić przekręty”.

Pisuje felietony o książkach i języku.

Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej od momentu otrzymania nagrody Nobla przez poetkę, aż do jej śmierci. W tym momencie prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej.

Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki.

W 2002 roku uzyskał stopień doktora na podstawie pracy Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością, a w roku 2013 habilitował się na podstawie książki Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figury.

Michał Rusinek jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna