sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

„Sokół”: Spotkanie z NGO

We czwartek, 24 listopada w Pałacyku „Sokół” w Parku Miejskim w Skawinie odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Skawina z przedstawicielami władz samorządowych oraz Fundacji BIS prowadzącej centrum wsparcia NGO w Skawinie. Zapraszamy na relację!

Jestem naprawdę szczęśliwy, że jest Was tak wiele! Dobrze działająca gmina to dobrze działające organizacje pozarządowe, a w naszej gminie działa ich ponad 80. Sam jestem członkiem kilku stowarzyszeń, więc doskonale wiem jak wygląda Wasze działanie – mówił Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko otwierając spotkanie, które zgromadziło ponad pięćdziesięciu przedstawicieli skawińskiego sektora pozarządowego.

Celem spotkania było podsumowanie działań organizacji pozarządowych oraz ich współpracy z samorządem w 2016 r., a także zaprezentowanie założeń „Programu Współpracy…” na 2017 r., licznych możliwości uzyskania dofinansowania na realizację zadań przez NGO w przyszłym roku oraz nowych mechanizmów, które w znaczący sposób to ułatwią – funduszu pożyczkowego i funduszu wkładu własnego.  Spotkanie, jak wielokrotnie podkreślali prowadzący, było w szczególności polem do nawiązania wzajemnych relacji i współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi.  Jego uczestnicy mieli także możliwość poznać plany innych organizacji na przyszły rok i określić obszary potencjalnej współpracy z samorządem.

Ciekawym punktem spotkania było wystąpienie przedstawicieli czterech organizacji, które  skorzystały z możliwości przygotowania Indywidualnych Planów Rozwoju w ramach szerszego wsparcia oferowanego przez Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych w Skawinie. Cele, sukcesy i plany przyszłych działań swoich organizacji przedstawili:

  • Andrzej Cała – Stowarzyszenie MożeMY;
  • Ewa Szostek – Fundacja INKLUZJA – Edukacja Włączająca;
  • Marta Tyrpa – grupa nieformalna  „Dzieci są ważne”;
  • Jerzy Kłępa – Stowarzyszenie Razem dla Jurczyc.

W drugiej części spotkania, po przedstawieniu planowanych działań na rzecz organizacji pozarządowych, miały miejsce warsztaty dla członków organizacji pozarządowych, które poprowadziły przedstawicielki Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych – Anna Pasieka i Ewa Chromniak. Członkowie organizacji wspólnie skupili się w kilku grupach (działalność sportowa, działalność na rzecz dzieci, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, działalność na rzecz seniorów oraz działania integrujące społeczeństwo), w których omawiali potencjalne kierunki wspólnych działań. Pomysły projektów, które mogłyby być wspólnie zrealizowane zostały przedstawione podczas krótkiego wystąpienia końcowego przedstawiciela grupy.

Dziękujemy wszystkim przybyłym przedstawicielom organizacji pozarządowych za zaangażowanie i chęć do podejmowania działań we współpracy z innymi NGO. Życzymy powodzenia w realizacji wspólnych projektów, trzymamy kciuki i służymy pomocą – pracownicy Wydziału Promocji, Współpracy, Sportu i Kultury.

P.S. Masz mnóstwo pomysłów jak powinna działać współpraca z organizacjami pozarządowymi? Chcesz zorganizować spotkanie, w którym opowiesz o swojej działalności i zaprosisz do współpracy innych organizacje? KLIKNIJ TUTAJ.

Źródło: UMiG