czwartek, 03 października 2024 Imieniny: Teresa, Heliodor

Spotkanie z Piotrem Wnukiem

W styczniu Skawińska Akademia Wiedzy i Umiejętności zawiedzie nas do egzotycznych Indochin – rejonu dawnej kolonii francuskiej, który będziemy eksplorować z pasjonatem podróży – Piotrem Wnukiem. Slajdowisko zostało wybrane najlepszą prezentacją wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero im. Olgierda Budrewicza w 2019 roku.

Usłyszymy opowieść o trzech wyprawach do Indochin – Wietnamu, Laosu, Kambodży oraz Birmy. W trakcie ostatnich 5 lat Piotr Wnuk przejechał około 40 tysięcy kilometrów lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem oraz rowerem, a wiele kilometrów przebył piechotą. Pracował m.in. jako wolontariusz w szkole im. Polskich Żołnierzy w Kambodży, kosztował smażonych pasikoników w Laosie i poznawał obyczaje lokalnych wiosek Wietnamie.  Jako wolontariusz zajmował się prostymi pracami budowlanymi, malowaniem klas oraz ławek. W przerwach pomiędzy zajęciami wsiadał zaś na rower i jeździł po okolicznych wioskach podpatrując codzienne życie Khmerów. Miał okazję obserwować przygotowania do wesela oraz składanie ofiary z młodego byka. Podpatrywał, jak wyrabia się cegły chałupniczym sposobem oraz jak się wytwarza lokalny bimber laolao.

Będzie to opowieść o ludziach, zwyczajach, skrajnej biedzie i pogodzie ducha. Opowieść o wierzeniach, buddyjskiej równowadze i animistycznej duchowości. O dzikiej, zjawiskowej naturze, a także o niezwykle odmiennej, oszałamiającej architekturze.

Piotr Wnuk – pasjonat podróży w stylu wagabundy przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów, m. in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany i wiele innych. Uwielbia schodzić z utartych szlaków i szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe życie, na co dzień.

21 stycznia (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”. Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS