środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Spotkanie z Zofią Stanecką

W czwartek 27 października 2016 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie będzie pisarka Zofia Stanecka, która przyjeżdża na zaproszenie działającego przy filii bibliotecznej w Wielkich Drogach dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w Przedszkolu przy Szkole Podstawowej w Wielkich Drogach. Po spotkaniu będzie można kupić książeczki oraz zdobyć autograf autorki.

Spotkanie realizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Zofia Stanecka jest znana głównie jako autorka serii książek o Basi – traktującej o rozmaitych perypetiach sympatycznej pięciolatki. Ostatnio seria została zrównoważona bohaterem płci przeciwnej, Frankiem. W ten sposób książeczki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich przedszkolaków.

Oprócz serii o Basi pisze książki do serii „Czytam sobie” (o trollu Alojzym, Robocie Robercie i Titanicu), opowiadania, baśnie i powieści  („Tajemnica Namokniętej Gąbki”, „Księga Ludensona”). Jej „Świat według dziadka” był nominowany do nagrody Książka Roku polskiej sekcji IBBY.

Książeczki napisane są bardzo dobrą polszczyzną przesiąkniętą humorem i mądrością.

Zofia Stanecka jako dziecko chciała być wilkiem. Dzięki przyjaźni z doświadczoną pisarką Ireną Jurgielewiczową postanowiła pisać dla dzieci.  To rozmowy z nią sprawiły, że zawód przez nią obecnie wykonywany wydał jej się najlepszym zawodem świata.

O sobie mówi: „lubię pisać o stworzeniach trochę dziwnych, innych. Na przykład o trollach. I zadaję sobie pytanie: co by się stało, gdyby polubić trolla? Może wtedy przestałby być okrutny? A nawet jeśli nie… To też jest jakaś przygoda!”

Bibliografia:

Basia i nowy braciszek, Basia i przedszkole , Basia i upał w zoo (2008 r.); Basia i dziadkowie,  Basia i bałagan , Basia i biwak, Basia i opiekunka (2009 r.); Basia i gotowanie, Basia i pieniądze, Basia i taniec, Basia i telewizor (2010 r.); Basia i Boże Narodzenie, Basia i kolega z Haiti, Bezpieczna bajka (2011 r.); Basia i dentysta, Basia i plac zabaw, Basia i słodycze, Basia i telefon, Basia uczy. Pory roku, Basia uczy. W podróży, Basia, Franek i kolory, Basia, Franek i pielucha, Basia, Franek i zasypianie,  Basia, Franek i zwierzaki, Kto polubi trolla?, Tajemnica namokniętej gąbki (2012 r.);  Basia i alergia, Basia i moda, Basia i podróż, Basia uczy. Czterolatki, Basia uczy. Dwulatki, Basia uczy. Pięciolatki, Basia uczy. Trzylatki, Basia, Franek i jedzenie, Basia, Franek i liczenie, Basia, Franek i samochody, Basia. Wielka księga, Koc trolla Alojzego, Księga Ludensona, Troll i zawody (2013 r.); Basia i narty, Basia i urodziny w muzeum,  Basia. Wielka księga przygód, Basia. Wielka księga przygód 2, Historia pewnego statku. O rejsie „Titanica”, Kacper i Plaster, Nasza paczka i niepodległość, Robot Robert , Wielka Księga Basi i Franka (2014 r.); Basia i kask, Basia i piłka nożna, Basia i remont, Basia i wyprawa do lasu, Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach, Fredek i jeden do pary, Wielka księga przygód 3. Basia, (2015 r.); Basia i wolność – 225 rocznica konstytucji, Basia uczy. Wstęp do pisania i czytania, Basia, Franek i ubieranie (2016 r.)

Źródło: MBP

zofia-stanecka