Środowiskowy Dom Samopomocy pęka w szwach
Podopiecznych jest coraz więcej, a miejsca coraz mniej. Środowiskowy Dom Samopomocy pęka w szwach. Obecnie jest w nim 36 podopiecznych, w kolejce czeka kolejnych czterech. I prędko kuracji nie zaczną, bo w budynku nie ma miejsca.
– W terapii ciasnota nie pomaga, trzeba zapewnić spokój, przestrzeń. Odpowiednie miejsce do wyciszenia, do terapii, do regeneracji i rehabilitacji. Marzymy o tym, by mieć pokój socjalny, psychologa i większe miejsce do wyciszeń – mówi Stanisława Szczepaniak ze Środowiskowego Domu Samopomocy.
W Środowiskowym Domu Samopomocy na co dzień przebywają osoby, które są niezdolne do samodzielnego funkcjonowania, czy to z powodu wypadku, czy już od momentu narodzin. Podopieczni są jednak bardzo aktywni, biorą udział w życiu kulturalnym gminy. W grudniu w skawińskich szkołach pacjenci wystawiają „Królową”, czyli spektakl poświecony roli kobiet w historii Polski.
Podopieczni ŚDS-u namalowali również patriotyczne portrety związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aktywność kulturalna to świetna terapia. – Sztuka pomaga spojrzeć w inny sposób na świat. Nie tyle go odtwarza, co interpretuje. A to jest niezwykle ważne dla osób, które mają problem z komunikacją, które nie potrafią mówić i zwerbalizować swoich uczuć. A są one często niezwykle utalentowane i potrafią pięknie malować – mówi Szczepaniak.
Obrazy podopiecznych ŚDS-u można zobaczyć w klubokawiarni Pałacyka Sokół w Skawinie.
Pacjentów w Domu Samopomocy przybywa, skromna siedziba przy ul. Węgierskiej 5 nie jest z gumy. Dlatego Szczepaniak planuje rozbudowę ośrodka. Działka już jest, dzięki pomocy parafii pw. Szymona i Judy Tadeusza. Problemem są finanse.
– Budynek w którym obecnie się znajdujemy pełniłby funkcję pomocniczą. W nowym skrzydle mieściłyby się wszystkie potrzebne pracownie oraz nade wszystko duża, przestronna jadalnia, której nam brakuje. Sala spotkań, sala do rehabilitacji, duży pokój do wyciszeń, który obecnie jest mały i nie spełnia swojej roli – wymienia Szczepaniak.
Jak pomóc? Sposobów jest kilka. Można wpłacić pieniądze na konto 60 8591 0007 0310 0563 7650 0002 tytułem „darowizna”: – Będziemy także ogromnie wdzięczni za wszelkie formy podpowiedzi, gdzie i jak szukać środków grantowych, czy ktoś mógłby nam pomóc, bo się na tym zna. Rada, wsparcie, każda forma pomocy na pewno się przyda – mówi Szczepaniak. Zachęca również do odwiedzenia Środowiskowego Domu Samopomocy.