sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Startuje pilotażowy monitoring

W gminie Skawina rozpoczął się test pilotażowego programu monitorowania zanieczyszczeń przemysłowych oraz awarii. Daje on mieszkańcom możliwość szybkiego i łatwego sprawdzenia, jakie incydenty miały miejsce na terenie poszczególnych zakładów przemysłowych oraz jaki jest faktyczny poziom emisji.

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w ścisłej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie rozpoczął testowanie nowej platformy internetowej do monitorowania poziomu zanieczyszczeń przemysłowych.

Jak twierdzą urzędnicy, każdy krok, który przybliży nas do rozwiązania problemu zanieczyszczeń powietrza jest bardzo ważny. To kolejny z programów, w których nasza gmina bierze udział jako pierwsza w Polsce.

„Dlaczego ten program jest szansą na lepsze monitorowanie zakładów przemysłowych?

Dla mieszkańców to przede wszystkim łatwy i wygodny dostęp do informacji na temat przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie naszej Gminy. Znajdą oni w nim informacje na temat incydentów mających miejsce na terenie zakładów przemysłowych, posiadanych pozwoleń na emisję w danym roku, faktycznego poziomu emisji oraz dostępu do raportów z kontroli. Nowa platforma daje przedsiębiorcom uproszczoną możliwość ewidencjonowania danych zawartych w pozwoleniach na emisję zanieczyszczeń, jest także ułatwieniem procesu monitorowania poziomów zanieczyszczeń i łatwym dostępem do danych historycznych. Platforma umożliwia firmom biorącym udział w pilotażu, aktualizowanie danych z pozwoleń na emisję oraz bieżące zgłaszanie incydentów.

Projekt platformy internetowej do monitoringu zanieczyszczeń przemysłowych został opracowany przez zespół Qubit, laureata nagrody specjalnej przyznanej przez Krakowski Park Technologiczny podczas Smogathonu 2019. Testowe wdrożenie jest prowadzone przez Krakowski Park Technologiczny.

Pilotażowa platforma internetowa do mierzenia poziomu zanieczyszczeń przemysłowych dostępna jest tutaj.” – czytamy w komunikacie UMiG.

Źródło: UMiG / UMWM