poniedziałek, 25 października 2021 Imieniny: Daria, Wilhelmina

STOP wypalaniu traw!

Wypalanie traw to jeden z najbardziej brutalnych, zabronionych i niebezpiecznych sposobów niszczenia środowiska. Każdej wiosny setki osób wypala trawy i nieużytki, narażając tym samym na utratę życie, zdrowia i mienia swojego oraz innych ludzi. Ogień zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, a także ją wyjaławia.

W 2016 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 67 373 000 litrów wody, co odpowiada pojemności 18 basenów olimpijskich. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

Wypalanie traw to przestępstwo!

Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

Wypalanie traw niszczy ekosystem, ogień „zabija” wszystko, co napotka na swojej drodze, czasem nawet ludzi. Utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom, gdyż gęsty dym ogranicza widoczność, w wyniku czego dochodzi do wielu wypadków i kolizji. Wszystko to prowadzi do strat materialnych, a także osobistych tragedii. GDZIE W GMINIE SKAWINA JEST NAJBEZPIECZNIEJ? GDZIE DBA SIĘ O EKOSYSTEM?  Oto statystyka interwencji Straży Pożarnej na terenie Gminy Skawina od 1 stycznia do 3 kwietnia 2017 r. z powodu wypalania traw:

W 39 interwencjach uczestniczyła więcej niż jedna jednostka OSP, co świadczy o wielkości zagrożenia jakie niosły ze sobą pożary z powodu wypalania traw i nieużytków.

Jeśli jesteś świadkiem podpalenia, A L A R M U J: 998 lub 112!

Źródło: UMiG/JRG Skawina