czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

Strażnicy na rowerach

21 września w Skawinie rozpoczął pracę nowy komendant straży miejskiej. Karol Łuczak zastąpił na tym stanowisku Wacława Siuduta. Wcześniej pełnił funkcję szefa straży miejskiej również w Sochaczewie, Milanówku i Konstancinie.

W ostatnim z wymienionych miast narzekano na działalność strażników miejskich. Mówiono o ignorowaniu zgłoszeń czy długim oczekiwaniu na interwencję. Jak zaznacza komendant, sam złożył rezygnację z tego stanowiska. – Co do zarzutów mieszkańców dotyczących braku reakcji straży na wszelkiego rodzaju zgłoszenia, cóż mogłem zrobić, kiedy w mieście w nocy miałem jedną załogę? O realizacji zgłoszeń decyduje ich kolejność. Pojawiały się zarzuty, że przyjeżdżamy o godzinę czy półtorej za późno. Każdy oczekuje, że wykona telefon, a my będziemy na miejscu w ciągu minuty. Złożyłem wypowiedzenie będąc na powypadkowym zwolnieniu lekarskim, wiedząc, że rehabilitacja potrwa jeszcze ponad osiem miesięcy – tłumaczy „Gazecie Skawina” komendant Łuczak.

Nowy szef skawińskiej straży miejskiej postawił sobie za cel zmianę wizerunku strażnika. Komendant planuje organizować spotkania z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych, rad osiedlowych i wspólnot. Monitoring miejski nazywa „dodatkowymi oczami straży”. – Obecnie mamy 32 kamery. Plan jest taki, aby zamontować 24 kolejne. W większości w mieście, ale również w sołectwach. Pierwsza kamera została niedawno umieszczona w Radziszowie – zaznacza Karol Łuczak i dodaje, że zebrano 33 propozycje nowych lokalizacji. Teraz wszystko zależy od finansów.

„Karol Łuczak zamierza wprowadzić szereg ulepszeń w skawińskiej straży miejskiej. Niektóre pomysły już wprowadził w życie. Jednym z nich jest zmiana godzin pracy. Do tej pory, w związku z przekazywaniem zmiany w godzinach 13.30-14.30, w mieście nie było patrolu straży. Obecnie po wprowadzeniu zmian, takie sytuacje nie mają miejsca. Komendant proponuje również wprowadzić całodobowy kontakt z funkcjonariuszami, do tego jednak potrzebne są dodatkowe etaty. Kolejnym pomysłem jest umożliwienie strażnikom dokonywania kontroli kotłowni w zakładach pracy – całodobowo i gospodarstwach domowych – do godziny 22. Komendant chce również wprowadzić obok patroli pieszych, patrole rowerowe.” – czytamy w „Gazecie Skawina”.