środa, 19 stycznia 2022 Imieniny: Henryk, Marta

Sukces gimnazjalistów ze Skawiny

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Skawinie: Michał Bobula, Błażej Mioduszewski i Piotr Moskała (wszyscy z kl. III B) zajęli czwarte miejsce w finale Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Megamózgi 2016. Konkurs sprawdzał nie tylko wiedzę uczestników ale też ich refleks i umiejętności taktyczne.

Celem konkursu, któremu patronuje Kuratorium Oświaty w Rzeszowie są: popularyzacja wiedzy z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, podnoszenie stanu wiedzy z zakresu ruchu drogowego, nauka współpracy w zespole, motywowanie uczniów zdolnych do prezentowania swojej wiedzy poza szkołą.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. Eliminacje szkolne, które miały miejsce na początku marca, polegały na rozwiązywaniu w określonym czasie testu z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, bezpieczeństwa ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy. 10 szkół (spośród 32 zgłoszonych do konkursu) zakwalifikowało się do półfinału konkursu, który odbył się Zespole Szkół w Siedliskach-Bogusz. Trzyosobowe drużyny (złożone z uczniów, którzy w danej szkole najlepiej napisali test) rozwiązywały testy kwalifikujące do ścisłego finału, do którego weszło 5 zespołów i gospodarze.

Finał konkursu stanowiło dziewięć konkurencji sprawdzających szczegółową wiedzę i umiejętności. Były to na przykład: test BRD, test praktycznego udzielania pierwszej pomocy (tu nasza drużyna zdobyła maksymalną liczbę punktów), różnego rodzaju konkurencje z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych wzorowane na popularnych teleturniejach (m.in. krzyżówka, praktyczne wykonanie ćwiczenia z wylosowanego zakresu, rozpoznanie za pomocą zmysłu dotyku ukrytego w skrzynce przedmiotu, odgadnięcie po zdjęciu i podpowiedzi za 1, 2 lub 3 pkt, jaka to postać ze świata nauki. W konkurencjach trzeba było wykazać się zarówno wiedzą jak i refleksem (kto pierwszy się zgłosi) lub taktyką (wybór kategorii pytania dla przeciwnika).

Każdy z uczniów biorących udział w finale otrzymał wartościową nagrodę. W przypadku naszych gimnazjalistów były to magnetofony.

Źródło: Gimnazjum nr 2 w Skawinie