czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

Świąteczne śledztwo

Podczas poniedziałkowego spotkania w ramach cyklu Teatr Dzieciom przeprowadziliśmy „Świąteczne Śledztwo”, które w tym magicznym grudniowym dniu zaprowadziło nas do wyjątkowego miejsca. Przenieśliśmy się do niezwykłego, zimowego miasteczka w Laponii – Mikołajowa (a kto tam mieszka, nietrudno zgadnąć).

Niestety, dzieci oczekujące przyjścia Mikołaja nie były świadome, że chwila ta w ogóle może nie nadejść. A to za sprawą Reniferki Reni, zmęczonej rutyną wykonywanej pracy: wożeniem sań, pakowaniem prezentów, zbieraniem zamówień, pilnowaniem załadunku. Cały splendor, jak zawsze (tak mówi Renia), zbiera Mikołaj – o niej, pracowitej i oddanej nikt nie myśli, nie pamięta, nie docenia. Więc taka przelotna, reniferowa myśl o zniknięciu Mikołaja mogła się naprawdę ziścić. Jednak bohaterowie Mikołajowa – Elf Hela i detektyw SuperBałwan, w asyście Reniferki Reni przeprowadzają śledztwo! Faktycznie odkrywają, że Święty Mikołaj został porwany! Rzucają podejrzenia międzynarodowe (podejrzana jest i Rosja!) i międzybajkowe (cień podejrzeń pada na Kota w Butach czy Królową Śniegu!).

Śledztwo nie rozwiązało problemu, ale za to rozbawiało nas do łez, każdy widz bez względu na wiek bawił się przednio. Doskonały humor, wciągająca narracja, połączone z choreografią piosenki śpiewane na żywo, a także piękna dekoracja i gra świateł wprowadziły nas w cudowny, magiczny czas. Dzieci, dopóki nie zostały poproszone na scenę, czy do udziału w tańcu – siedziały bez ruchu jak zaczarowane (a może?). A kto bardziej, jak nie dziecko, jest w stanie najlepiej ocenić, czy coś jest interesujące, czy piękne? Magiczne spotkanie z Elfem Helą, Reniferem Renią dopełnił prawdziwie padający śnieg i… wejście Mikołaja, rozbawionego jego rzekomym porwaniem. A Mikołaj, jak wiadomo, najbardziej kocha dzieci, toteż znalazł czas dla każdego naszego małego widza.

Dzieci dostały słodkości, a chwilę spotkania z Mikołajem rodzice mogli uwiecznić na zdjęciu.

To było niesamowicie piękne, zabawne i perfekcyjnie przeprowadzone „Świąteczne Śledztwo”, za co dziękujemy Teatrowi Kultureska.

Cieszy nas ogromnie fakt, że z tym teatrem zobaczymy się już w marcu. Zatem do zobaczenia!

Źródło: CKiS, Marta Tyrpa, fot. Jarosław Karasiński