niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Świąteczny klimat na rynku

Wspólne kolędowanie, składanie życzeń i gotowanie wigilijnych potraw – tak spędziliśmy niedzielne popołudnie, 18 grudnia. I choć pogoda nas nie rozpieszczała, wyjątkowa świąteczna atmosfera rozgrzewała skawiński rynek podczas tradycyjnego Wigilijnego Spotkania Mieszkańców.

Już od godziny 14.00 Stowarzyszenie Klubu Seniora „Seniorek” zapraszało do wspólnego kolędowania. Złotowłose Aniołki, Maryja z Dzieciątkiem, Król Herod, a także Pastuszkowie przyciągnęli śpiewem pierwszych gości. Zaraz po kolorowo ubranych kolędnikach na scenę wkroczyły dwie urocze artystki: Monika Gębala i Magdalena Majewska, które zimowymi i mikołajowymi piosenkami porwały do zabawy najmłodszych. Dzieci miały również okazję stworzyć oryginalną kartkę świąteczną w kształcie skarpety. Pomysłom nie było końca. Barwne życzenia naładowane pozytywną energią ozdobiły święcącą fontannę.

W czasie artystycznych występów po skawińskim rynku rozchodziły się kuszące zapachy świątecznych przysmaków, które z pewnością zachęciły niejednego przechodnia do udziału w naszym spotkaniu. A to za sprawą wyjątkowego szefa kuchni, finalisty Masterchef’a, Mariusza Szweda, który gotując na olbrzymiej patelni przyrządził wyśmienitą zupę rybną i aromatyczny gulasz z dodatkiem przyprawy do piernika.

Po wytwornym występie Orkiestry Dętej Sygnał z Radziszowa nagle zrobiło się cicho, wszystkie światła zgasły i w tej tajemniczej atmosferze rozpoczęliśmy oficjalną część spotkania. Na rynek weszli Harcerze z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” niosąc Światełko Betlejemskie, które przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Pana Pawła Kolasy. Następnie z pomocą dzieci Burmistrz uroczyście rozświetlił piękną choinkę, a o odmówienie modlitwy oraz poświęcenie opłatków został poproszony ksiądz prałat Edward Ćmiel, Proboszcz Parafii p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Był również czas na życzenia świąteczne, które złożyli mieszkańcom: Burmistrz Skawiny – Paweł Kolasa, Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa,  Wicewojewoda Małopolski – Piotr Ćwik, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego – Arkadiusz Wrzoszczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej – Witold Grabiec. Na Wigilijne Spotkanie przybyli również: Zastępcy Burmistrza MiG – Norbert Rzepisko i Tomasz Ożóg, Skarbnik Gminy – Teresa Wątor, Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia – Marek Marzec, a także Radni Rady Miejskiej w Skawinie.

Piękne anioły roznosiły opłatki wśród zebranych na rynku, a składaniu życzeń towarzyszył nastrojowy koncert najpiękniejszych kolęd świata w wykonaniu zespołu 3K. Po wspaniałym występie krakowskich muzyków przyszedł czas, by o swoim kunszcie wokalnym przypomniał Zespół Kameralny „Cantica” działający przy CKiS w Skawinie. Na zakończenie usłyszeliśmy „Merry Christmas Everyone” w wykonaniu Klaudii Klimończyk oraz ulubione kolędy i pastorałki uczennic Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie – Klaudii Dąbrowskiej i Cecylii Wyroby.

Oczywiście, Wigilijne Spotkanie Mieszkańców Miasta i Gminy Skawina nie mogłoby obyć się bez tradycyjnego kiermaszu świątecznego. Do swoich stoisk, pełnych ręcznie robionych ozdób, stroików, słodkości, a nawet kosmetyków zapraszali: Pracownia Ceramiki Artystycznej „Aniołowo”, Kwiaciarnia Flora, Galeria Florum, Środowiskowy Dom Samopomocy,  I Skawińska Drużyna Harcerek „Gniazdo” im. Anny Haller oraz Mydlarnia u Franciszka.

Każdy, kto był z nami mógł poczuć ten niepowtarzalny świąteczny klimat. Naładowani magią i ciepłem Świąt Bożego Narodzenia udaliśmy się do swych domów, by podzielić się dobrem i energią z najbliższymi.

Do zobaczenia za rok!

Organizatorem Spotkania Wigilijnego mieszkańców Miasta i Gminy Skawina było Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz Urząd Miasta i Gminy Skawina.

Anna Zając-Gut, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński