środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Święto UJ. Od Wisły po Ruczaj

Prawdopodobnie większość osób, szczególnie tych niemających związku z uczelnią, Uniwersytet Jagielloński kojarzy głównie z kwartałem uniwersytecki w centrum Krakowa. Muzeum w Collegium Maius, gmach Collegium Novum, budynki w obrębie starego miasta to tradycyjne oblicze największej krakowskiej uczelni i wizytówka najstarszego polskiego uniwersytetu.

To przekonanie jest jednak mylące, gdyż od kilku lat centrum naukowe i dydaktyczne uniwersytetu, a w jego ślad także życie akademickie, przesuwają się w kierunku nowo powstałego kampusu na Ruczaju. Tam zlokalizowane zostały nowe siedziby siedmiu wydziałów UJ (Biologii; Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii; Matematyki i Informatyki; Zarządzania i Komunikacji Społecznej; Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Geografii i Geologii; Chemii) a także Małopolskie Centrum Biotechnologii, Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris i Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Wieloletni proces inwestycyjny dobiegł właśnie końca i stanowi okazję do świętowania. Już w najbliższą sobotę – 12 maja, zapraszamy mieszkańców Krakowa , zarówno dorosłych, jak i dzieci, na Dzień Otwarty Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. W ramach obchodzonego w tym dniu Święta UJ, ustanowionego na pamiątkę ufundowania w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego krakowskiej uczelni, Uniwersytet Jagielloński pokaże swoje nowoczesne oblicze.

Na terenach zielonych przy Wydziale Matematyki i Informatyki UJ (ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6) w godzinach 11.00-17.00 odbędzie się piknik. Wśród licznych atrakcji dla najmłodszych znajdą się m.in. trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, minigolf, mega piłkarze, bungee run oraz zabawy i konkursy pod opieką animatorów.

Przygotowany został także bogaty program popularyzujący naukę i badania prowadzone na UJ. Poniżej wymienione zostały tylko niektóre jego punkty. Szczegółowy program znaleźć można na stronie http://www.uj.edu.pl/kampus/program. Na niektóre wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja!

1.
• Obserwacje Słońca przy pomocy dwóch teleskopów należących do Obserwatorium Astronomicznego
• Doświadczenia z ciekłym azotem
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11, hol główny (cały dzień)

2.
• „Symulacja giełdy papierów wartościowych”
Wydział Matematyki i Informatyki, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6 (sala 0094, godz. 11.30-12.00 oraz 12.15-12.45)

3.
• Zakopanie kapsuły czasu (godz. 12.00)
• Kampusowa gra nocna (godz. 19.00-0.00)

Wydział Chemii, ul. Gronostajowa 2

4.
• „Neurofizjologia od kuchni” – wycieczka po laboratoriach Zakładu Neurofizjologii i Chronobiologii, możliwość poznania codziennej pracy neurobiologa. Pokaz technik elektrofizjologicznych in vitro (sala 0.27 IZiBB, segment. B, godz. 11.00-13.00, 13.00-15.00, 15.00-17.00, adresaci: 12+, grupy po 14 osób)
Wydział Biologii, ul. Gronostajowa 7

5.
• Pokaz kostki Rubika w wykonaniu Radka „DżoDżo” Drozdowicza, mistrza świata w speedscubingu i uczestnika programu „Mam talent!” (godz. 11.00, stoisko nr 1 )
• Escape room (godz. 12.00-13.00, 14.00-15.00, 16.00-17.00, zapisy przy stoisku nr 1)
• UJOT TV od kuchni (studio tv WZiKS, godz. 11.00-12.00)
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4

6.
• Wykorzystanie drona w badaniach powierzchni Ziemi
(zbiórka przy siłowni na wolnym powietrzu obok Instytutu Zoologii UJ, ul. Gronostajowa 9)

7.
• pełnowymiarowy balon na ogrzane powietrze, z którego będzie można podziwiać z góry teren Kampusu. W ciągu godziny balon wynosić będzie około 40 osób.
teren przylegający do Synchrotronu Solaris, ul. Czerwone Maki 98

8.
• warsztaty drukowania 3D (czas trwania: 1/2 godziny; 4 tury, maksymalnie 6 osób w każdej turze)
Małopolskie Centrum Biotechnologii, ul. Gronostajowa 7a

9.
• „Zrób odlew skamieliny” – warsztaty dla dzieci (I piętro, godz. 11.00-13.00)
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5

10.
• Bieg charytatywny BohateRun (teren Kampusu, trasa 5 – i 10 –kilometrowa, uczestnicy sami wybiorą, jaki cel charytatywny wesprą: „Hospicjum św. Łazarza”, „Dar serca – fundację dla zwierząt” czy „Fundację wspierania dzieci z chorobami nowotworowymi Wyspy Szczęśliwe”)

Choć 12 maja będzie głównie świętem Kampusu, wydarzenie, które się tam odbędą, nie będą jedynymi atrakcjami przygotowanymi na terenie Krakowa w tym dniu! Odbędą się także:

• Regaty wioślarskich ósemek ze sternikiem o Puchar Rektora UJ (start o godz. 9.00, Bulwar Wołyński, Zakole Wisły pod Wawelem);
• wystawa zdjęć i grafik prezentujących początki, rozwój i teraźniejszość Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ (Planty pomiędzy Collegium Novum a ulicą św. Anny).

inf. prasowa