poniedziałek, 15 lipca 2024 Imieniny: Dawid, Henryk

Szansa dla mistrzów recytacji

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zaprasza do udziału w eliminacjach gminnych 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które rozpoczną się w poniedziałek 2 marca o godzinie 9.00 w Pałacyku „Sokół”.

Konkurs jest wydarzeniem otwartym dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych. Uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w konkursie tylko do etapu powiatowego włącznie. Pozostali biorą udział w wyższych etapach konkursu, prowadzonego w formie czterech odrębnych turniejów: Recytatorskiego, „Wywiedzione ze Słowa”, Teatru Jednego Aktora, Poezji Śpiewanej.

Dla szkół podstawowych organizatorzy uwzględniają podział na kategorie: klasy 0-III (recytacja), IV-VI (recytacja, „wywiedzione ze słowa”), VII-VIII (recytacja, „wywiedzione ze słowa”). Turnieje Teatru 1 Aktora i Poezji Śpiewanej odbywają się bez podziału na kategorie wiekowe.

Tegoroczny konkurs przebiega pod hasłem „Za co powinniśmy kochać naszych Noblistów?” i zachęca do sięgnięcia po literaturę laureatów tej nagrody. „Nobel nobilituje. Spośród tysięcy ludzi pióra wyróżnia tego jednego (choć kilka razy bywało, że dwoje lub dwóch), wprowadza go do Historii Literatury, tej pisanej z dużych liter. Ejże, ejże! Czy aby na pewno? Kto dziś pamięta o takich noblistach jak Sully Prudhomme (pierwszy laureat, z 1901 roku), Rudolf Eucken (1908) albo Henrik Pontoppidan (1917)? Świat szybko zapomina o swoich chwilowych bohaterach, a czas, wielki weryfikator wszystkich pracowicie budowanych hierarchii, bywa wobec niektórych okrutny – wymazuje ich bowiem nie tylko z zawodnej ludzkiej pamięci, ale czasem i z historii literatury, w której brylują ci, którzy nagrody nigdy nie dostali.(…) Zatem do dzieła!” (Krzysztof Mrowcewicz)

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest imprezą dla amatorów – otwartą dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i osób dorosłych. W Konkursie nie mogą uczestniczyć studenci kierunków artystycznych wyższych uczelni teatralnych i muzycznych oraz kierunku pedagogika muzyki/wychowanie muzyczne w wyższych uczelniach artystycznych i nieartystycznych.

Warunki udziału w Konkursie są następujące:

  1. Przygotowanie repertuaru nieprezentowanego w poprzednich OKR i odpowiadającego założeniom wybranego turnieju; repertuar zgłoszony i wykonany w przeglądzie stopnia najniższego, nie może być zmieniony.
  2. Wypełnienie karty zgłoszenia uczestnika; złożenie podpisu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wyszczególnione w karcie działania organizatora, objęte i regulowane przepisami o ochronie danych osobowych.

Szczegółowe wytyczne znajdziecie Państwo w Regulaminie 65. OKR.

Poprawnie wypełnione i podpisane karty oraz zgody RODO należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 lutego (czwartek) w Dziale Realizacji Projektów Kultury, Pałacyk „Sokół”, ul. Mickiewicza 7.

Wszystkich informacji dotyczących konkursu udzielają pracownicy DRPK, tel. 12 276 34 64, sokol@ckis.pl.

Zapraszamy!

Materiały do pobrania TUTAJ

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS