niedziela, 17 października 2021 Imieniny: Malgorzata, Wiktor

Szczególna lekcja dla skawińskich dzieciaków

255 dzieci z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 4 wzięło udział w wyjątkowej lekcji pokazowej prowadzonej przez prezentera telewizyjnego i dzennikarza, Radka Brzózkę. Była to kolejna odsłona programu edukacyjnej kampanii społecznej Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pod tytułem „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”.

Program adresowany jest zarówno do gmin, jak i uczniów oraz poszczególnych mieszkańców. Sytuacja była o tyle wyjątkowa, że po raz pierwszy lekcję zorganizowano równocześnie dla dwu szkół. Wynikało to z faktu, że obie placówki w niemal identycznym terminie wysłały zgłoszenia do udziału w programie. Z tej też przyczyny szkoły te otrzymały anty smog boxy, czyli zestawy materiałów w postaci maseczek, baloników i konspektów niezbędnych do przeprowadzenia ciekawych lekcji o smogu. Poza tym wyjątkiem, zyskują tylko szkoły, które zgłosiły się jako pierwsze. Nauczycielami-koordynatorami powyższego projektu były Agnieszka Poniewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Małgorzata Pałka ze Szkoły Podstawowej nr 4.

– Takie lekcje powinny się odbywać częściej – mówili skawińscy uczniowie, gdy 27 kwietnia opuszczali Halę Widowiskowo-Sportową. Dzieci nie tylko obserwowały widowiskowe eksperymenty, ale same brały w nich udział.

Asystentami Radka Brzózki byli goście specjalni: Tomasz Ożóg zastępca burmistrza Skawiny, Maciej Woźniak, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Piotr Woźny, pełnomocnik premiera.