sobota, 22 stycznia 2022 Imieniny: Anastazy, Wincenty

Szczególne spotkanie w Gimnazjum nr 1

8 marca w Sali Audytoryjnej Gimnazjum nr 1 w Skawinie odbyło się spotkanie z Krystianem Głuszko, autorem książek dla dorosłych i dzieci, osobą z Zespołem Aspergera, niezwykłym człowiekiem, który swoim życiem udowadnia, że z takim zaburzeniem można być szczęśliwym i spełnionym. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną i Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Skawinie.

Krystian Głuszko zadebiutował w 2008 r. tomikiem poezji „Śmierć wiosny”, ale za najbardziej sztandarowy utwór Głuszko uznaje się powieść „Spektrum” z 2012 r. – historię chłopca cierpiącego na autyzm. Kolejne dwie książki ukazały się w 2015 r., „Szukajcie mnie wśród szaleńców” i „Podaj łapkę misiu”. Pierwsza z nich to zbiór opowiadań o tematyce psychologiczno-obyczajowej i kryminalnej, ostatnie z opowiadań „Zaburzony świat Krystiana” zawiera także wątki autobiograficzne. „Podaj łapkę misiu” to książeczka adresowana do rodziców dzieci z Zespołem Aspergera.

Krystian Głuszko jest szczęśliwym mężem i ojcem dwuletniej córeczki, pracuje zawodowo, jako barman, pisze książki, prowadzi blog.

O swojej twórczości, ale i o życiu, chorobie, powrocie do normalności, Krystian Głuszko mówił z dużą dozą optymizmu, dystansu do samego siebie i niezwykłym, ujmującym poczuciem humoru.

Autor zjednał sobie sympatię zgromadzonej publiczności, chętnie odpowiadał na liczne pytania i podpisywał książki.

Patronat honorowy nad spotkaniem objęły nieprzypadkowo Polskie Towarzystwo Bilioterapeutyczne i Instytut Terapii i Edukacji Społecznej, organizacje, które propagują ideę terapii książką, zaś patronem organizacyjnym było Gimnazjum nr 1 w Skawinie.

Wywiad z Krystianem Głuszko poprowadziła psycholog Iwona Łukasik.

Więcej o Krystianie Głuszko: http://krystian-robert.blogspot.com