sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Szczególne spotkanie w hali przy liceum

Za nami pierwsze spotkanie informacyjno-integracyjne dla społeczności ukraińskiej. W niedzielę, 13 marca hala sportowa przy Liceum Ogólnokształcącym i Szkole Podstawowej nr 2 w Skawinie otwartymi na oścież drzwiami witała wszystkich obywateli Ukrainy.

Dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, skawińskich instytucji kultury, fundacji i lokalnych stowarzyszeń nasi przyjaciele zza wschodniej granicy mieli okazję spotkać swoich rodaków, którzy podobnie jak oni trafili do naszej gminy, zintegrować się z mieszkańcami Skawiny, ale co najważniejsze, w jednym miejscu mogli uzyskać wiele istotnych informacji. We wzajemnym porozumiewaniu się pomagali wolontariusze mówiący w języku polskim i ukraińskim.

Przy stoiskach zorganizowanych przez różne wydziały Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie społeczność ukraińska mogła zapytać o takie kwestie jak: pomoc rzeczowa, zakwaterowanie, wsparcie psychologiczne, edukacja, opieka zdrowotna czy pomoc społeczna. Stanowiska informacyjne przygotowane przez Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego oraz skawińskich przedsiębiorców dostarczały niezbędnej wiedzy w zakresie zatrudnienia. Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Regionalne i Stowarzyszenie Dzieci są Ważne zapraszały natomiast na zajęcia i inne formy spędzania czasu wolnego. Dzięki sprawnej organizacji członków facebookowej grupy Skawińskie Mamy, chętni mogli skorzystać z „otwartej szafy” i wyszukać dla siebie ubrania lub zabawki dla dzieci.

Oczywiście nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. W specjalnie przygotowanej strefie animacji, dzieci mogły pooglądać bajki, porysować lub po prostu się pobawić. Czas spędzony na pozyskiwaniu istotnych informacji można było sobie również osłodzić drobnym poczęstunkiem, a przy kubku kawy poznać nowe osoby.

Źródło: CKiS