sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Szczególny seans w Skawinie

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na kolejny seans kina niemego z muzyką na żywo w sobotę, 27 sierpnia na skawińskim rynku. Kontynuujemy tym samym spotkania z X Muzą z fascynujących czasów narodzin kina europejskiego. Po słowackim „Janosiku”, polskiej „Cygance Azie”, niemieckiej „Mani” z młodziutką Polą Negri przyszedł czas na zapomnianą węgierską produkcję „Złoty człowiek” z 1918 roku. Oryginalną muzykę do filmu wykona jej autor – Waldemar Rychły, wraz z zespołem.

O filmie:

Imperium Osmańskie, druga połowa XIX wieku. Pasza Csorbadzsi, ostrzeżony przed aresztowaniem, ucieka razem z córką Timeą, zabierając najcenniejszą część majątku. Na dowodzonym przez kapitana Tímára statku próbują przedostać się na Węgry. W wyniku serii dramatycznych zdarzeń pasza umiera, a skarb trafia w ręce zakochanego w pięknej Turczynce kapitana. Wkrótce jednak okaże się, że serce Tímára skradnie mieszkająca samotnie na wyspie Noémi…

Klasyka węgierskiego kina niemego. Wysmakowana, zrealizowana z rozmachem adaptacja powieści najwybitniejszego przedstawiciela węgierskiego romantyzmu Móra Jókaiego i jeden z najważniejszych filmów Alexandra Kordy z wczesnego okresu twórczości. Ten pionier węgierskiego kina – a w przyszłości odnowiciel brytyjskiego – zaczynał karierę jako jeden z pierwszych krytyków filmowych w kraju i założyciel paru branżowych czasopism, a następnie asystent reżysera. Kluczowe było spotkanie z budującym rodzimy przemysł filmowy Jenő Janovicsem, który 23-latkowi pozwolił w 1916 roku samodzielnie wyreżyserować dwa filmy, a potem powierzył mu prowadzenie największej ówcześnie wytwórni Corvin Film. 


Złoty człowiek”to jej sztandarowe dzieło, realizujące główny cel Kordy: nobilitacja kina poprzez inspirację wybitną literaturą. Stąd też zaangażowanie dramatopisarza Lászla Vajdy jako głównego scenarzysty studia i potraktowanie adaptacji węgierskiej klasyki za priorytetowe. Powstała u schyłku I wojny światowej ekranizacja najpopularniejszej powieści Jókaia była prestiżową, starannie przygotowaną produkcją, z oryginalnymi plenerami nad Dunajem, oddającą – dzięki pięknie skomponowanym kadrom – atmosferę minionej epoki. Ta epicka opowieść, choć przetrwała tylko w części, wraz z fragmentami dwóch innych filmów z tego okresu pozostaje jedynym świadectwem węgierskiej twórczości Kordy, który w 1919 roku opuścił kraj. 

Film został odrestaurowany przez Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum we współpracy z operatorem Gáborem Medvigyem. Podstawą restauracji był jedyny zachowany materiał filmowy – niemiecka kopia pozytywowa 35 mm na podłożu łatwopalnym (nitro) odnaleziona w Bundesarchiv.

„Złoty Człowiek” (Az Aranyember), Corvin Film, Węgry, 1918
reż.: Sándor Korda (Alexander Korda)
scen.: László Vajda (Ladislaus Vajda)
na podstawie powieści „Az aranyember” Móra Jókaia

Integralną częścią pokazu jest muzyka wykonywana na żywo, autorstwa

Waldemara Rychłego. Muzyka skomponowana do filmu oparta jest, zgodnie z treścią fabuły, zarówno na motywach węgierskich, jak i na melodiach pochodzących z dawnego Imperium Osmańskiego.

Waldemar Rychły – muzyk, kompozytor i aranżer, z wykształcenia architekt. Razem z bratem Maciejem stworzył legendarny Kwartet Jorgi, zespół istniejący nieprzerwanie od połowy lat 80. Ma na koncie kilkanaście płyt. Ostatnio, korzystając ze swoich doświadczeń, zafascynowany jest tworzeniem muzyki do filmów niemych. Mieliśmy możliwość podziwiać muzyczną wyobraźnię Waldemara Rychłego podczas seansów niemych filmów: „Janosik ’21′” przyniósł porywające słowackie, góralskie motywy, a „Cyganka Aza” wybrzmiewała duchem cygańskich taborów.

Rynek w Skawinie, 27 sierpnia 2022 (sobota), godz. 21.00. Wstęp wolny.

Gorąco polecamy!

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS