poniedziałek, 21 czerwca 2021 Imieniny: Alicja, Alojzy

Szczepienia: brak terminów w Skawinie

Nie ma już terminów szczepień przeciwko COVID-19 w placówkach zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Urząd Miasta i Gminy jednak uspokaja. Seniorzy ze Skawiny, mimo braku terminów, wciąż mogą zostać zaszczepieni. Gdzie i w jaki sposób się zarejestrować?

„Organizatorem szczepień przeciwko COVID-19 nie jest Urząd Miasta i Gminy w Skawinie. Realizacją Narodowego Programu Szczepień zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). UMiG nie ma wpływu na liczbę szczepionek, terminy szczepień, miejsca ich wykonywania oraz sposoby dokonywania zapisów.

Punkty szczepień w Skawinie nie podlegają UMiG. Urząd nie ma wpływu na ich pracę. UMiG nie prowadzi rejestracji na szczepienia oraz nie może ich przyspieszyć.

Jesteśmy odpowiedzialnym samorządem i zdajemy sobie sprawę, jak ważne są szczepienia. Dlatego chętnie udzielamy odpowiedzi na pytania i na bieżąco informujemy mieszkańców o wszystkich sprawach dotyczących szczepienia przeciwko COVID-19 w naszej gminie.” – czytamy w komunikacie UMiG.

Dalej urząd odpowiada na kilka pytań.

Dzwonię do punktu szczepień w Skawinie i nie ma wolnych terminów. Co zrobić?

Szczepienie nie musi się odbyć koniecznie w najbliższym miejscu zamieszkania punkcie. Można zapisać się na przykład w Krakowie albo jakiejkolwiek innej miejscowości sąsiadującej z gminą Skawina. Zamiast dzwonić bezpośrednio do konkretnego punktu szczepień, o wiele szybciej i wygodniej jest skontaktować się z infolinią NFZ pod numerem 989. Konsultant ma przed sobą mapę ze wszystkimi punktami szczepień w okolicy, udzieli o nich informacji i poda dostępne terminy w najbliższym miejscu zlokalizowanym poza gminą Skawina.

Infolinia NFZ działa całą dobę – w przeciwieństwie do numerów telefonów przychodni.

Skorzystanie z infolinii jest bezpłatne. Jej zaletą jest też fakt, że za jej pośrednictwem może zapisać seniora na szczepienie ktoś z rodziny. W ten sposób można samemu zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy podać pesel seniora oraz numer komórkowy (może być to numer kogoś z rodziny), na który przyjdzie SMS z potwierdzeniem daty, godziny oraz miejsca szczepienia.

Nie tylko Ty chcesz zarejestrować się na szczepienie.

Infolinia NFZ niestety jest obciążona i trzeba poczekać na linii. Jej zaletą jest to, że system w trakcie oczekiwania informuje, na którym miejscu w kolejce jest pacjent. Infolinię NFZ obsługuje 500 konsultantów, którzy prowadzą rejestrację na szczepienie. Zadzwonić można także w późnych godzinach wieczornych lub w nocy.

Internetowe Konto Pacjenta.

Ten sposób rejestracji także umożliwia zapisanie się poza gminą Skawina. Większość seniorów może mieć problem z zapisaniem się przez Internetowe Konto Pacjenta, dlatego gorąco zachęcamy dzieci oraz wnuki, by zrobiły to za najstarszych członków rodziny.

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Wskazane zostaną także punkty w innej miejscowości. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rejestracji, na wskazany numer telefonu przyjdzie powiadomienie SMS z potwierdzeniem terminu oraz miejsca szczepienia.

Skorzystanie z tej formy rejestracji wymaga posiadania Profilu Zaufanego. Jak go założyć? Wyjaśniamy TUTAJ. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego video, które pokazuje jak zarejestrować się za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. TUTAJ.

Szczegółowe ogólne informacje dotyczące rejestracji na szczepienie oraz dowozu mieszkańców znajdują się tutaj.

Źródło: UMiG