czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

Tradycyjnie po skawińsku – galeria!

W minioną niedzielę na skawińskim rynku odbył się konkurs kulinarny pn. „Tradycyjne potrawy z naszej gminy”. W imprezie organizowanej przez stowarzyszenie „Juvenilis” udział wzięli mieszkańcy naszej gminy. Konkurs organizowany był w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków z budżetu gminy Skawina.

Wspólne przyrządzanie i spożywanie posiłków od zawsze łączyło ludzi. Przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy kulinarne budowały tradycję. Kuchnia potrafi połączyć ludzi różnych kultur, wyznania czy światopoglądu. W naszej gminie od pokoleń gospodynie przygotowywały i nadal przygotowują potrawy, które wcześniej gotowały ich matki, babki, prababki. Niewiele się do tej pory o tym mówiło w naszej gminie a przynajmniej wiedza o tym nie jest powszechnie dostępna. Dlatego też postanowiliśmy spróbować odkryć kulinarne zwyczaje skawińskich rodzin i zorganizować konkurs kulinarny.

Skawiński rodzinny konkurs kulinarny „Tradycyjne potrawy z naszej gminy” to prawdopodobnie pierwszy taki konkurs zorganizowany w naszej gminie. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy domowy i drugi finał konkursu na płycie skawińskiego rynku. Zaprosiliśmy wszystkie rodziny z terenu naszej gminy do odszukania „babcinych przepisów kulinarnych” i wspólnego rodzinnego przygotowania wybranej potrawy w domu. Podczas finału mieszkańcy przynieśli na skawiński rynek przygotowane potrawy i dodatkowo musieli także opowiedzieć w kilku zdaniach historię swoich potraw. W szczególności wskazując na element tradycji pokoleniowej. Do konkursu zgłoszonych zostało pięć potraw: gulasz mięsny, ciasto rabarbarowe z budyniem, kotlet z ziemniakami i młodą kapustą, szaszłyk z surówkami i zupę meksykańską po skawińsku. Specjalnie powołane do tego jury, w skład którego weszli: Stanisław Gądecki – Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Skawiny (TPS), Anna Kudela – Zastępca przewodniczącego TPS oraz szef kuchni z Hotelu Junior Kraków – Marek Baran;  dokonało oceny wykonanych potraw i wybrało zwycięzcę konkursu. Przy ocenie potraw jury brało głównie pod uwagę: oryginalność potrawy, łatwość przyrządzenia, wygląd potrawy oraz dostarczenie przepisu w wersji papierowej.

Zwycięzcą konkursu została pani Anna Maślanka, która upiekła ciasto rabarbarowe. Drugie miejsce „zajął” kotlet z ziemniakami i młodą kapustą autorstwa pani Bernadetty Król, trzecie gulasz mięsny – który przyrządziła pani Dominika Janawa – Skalska, czwarte miejsce zajęła zupa meksykańska po skawińsku wraz ze swoją autorką, panią Justyną Myszor oraz piąte miejsce, które jury przyznało autorce szaszłyka z surówkami – Pani Grażynie Pospuła. Uczestnikom konkursu przyznaliśmy cenne nagrody w postaci kuchennych sprzętów AGD (między innymi: maszynkę do mięsa, suszarkę do warzyw, mikser, frytkownicę, czajnik i blender). Podczas finału konkursu kulinarnego przeprowadzono także spontaniczny quiz na najciekawsze opowiadanie o swojej rodzinie i jej historii związanej ze Skawiną w którym uczestnicy otrzymali upominki.

Pewnie gdyby nie „ulewna pogoda” podczas imprezy działoby się o wiele więcej. To kolejna impreza zorganizowana przez młodzież z naszego stowarzyszenia. To dla nas nowe doświadczenie ale mamy nadzieję, że nasz konkurs kulinarny będzie miał kontynuację w kolejnych latach – mówi Anna Wąsowicz sekretarz stowarzyszenia.  Magda Lupa – prezes stowarzyszenia już myśli o przyszłości mówiąc o kolejnych konkursach, które nasze stowarzyszenie chce organizować dla mieszkańców naszej gminy. Z kolei skarbnik stowarzyszenia Grzegorz Knapik zaprasza wszystkich mieszkańców do odwiedzania strony internetowej www.juvenilis.pl gdzie można znaleźć informacje o naszych działaniach, a w szczególności o realizowanych projektach.

Organizatorzy dziękują Państwu za wspólną zabawę i zachęcają do aktywnego uczestnictwa w kolejnych! Informacje o następnych działaniach stowarzyszenia będziemy zamieszczać także na łamach naszej strony Skawińska.pl.

Za: Juvenilis.pl

Portal Skawińska.pl sprawował patronat medialny nad wydarzeniem – zapraszamy do poniższej galerii zdjęć upamiętniających konkurs! (zdjęcia 1 – 8: Roman Gdula, 9 – 16: Justyna Ostrowska)

DSC03470 DSC03471 DSC03472 DSC03475 DSC03487 DSC03488 DSC03491 DSC03493

IMGP3546-1024x683 IMGP3528-1024x559 IMGP3509-1024x641 IMGP3444-1024x847 4 3 2 1