niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Tramwaj w kierunku Skawiny?

Omawiana od lat koncepcja staje się coraz bardziej realna. Zarząd Inwestycji Miejskich niedawno ogłosił przetarg na opracowanie wielowariantowej i wielobranżowej koncepcji rozbudowy ulicy Bunscha i budowy ulicy Humboldta. Głównym elementem opracowania ma być też nowa linia tramwajowa w południowo-zachodniej części Krakowa, a także trasy rowerowe. W ramach zadania ma zostać również rozbudowana ulica Skotnicka po obu stronach autostradowej obwodnicy Krakowa – czytamy w komunikacie Polskiego Agencji Prasowej.

Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu w rozmowie z PAP-em tłumaczy, że zadaniem projektanta będzie m.in. zaproponowanie trzech wariantów inwestycji. Dopiero wtedy ZIM wybierze preferowane rozwiązanie. Po uzyskaniu dokumentów inwestor przejdzie do prac nad decyzją środowiskową.

Jak czytamy na stronie KRKNews w I wariancie założono budowę linię tramwajowej wzdłuż ulic Bunscha, Humboldta, Skotnickiej – lub w zmodyfikowanym przebiegu, jeżeli będzie to uzasadnione na podstawie przeprowadzonych przez wykonawcę analiz korytarzowych. Pętlę autobusowo-tramwajową z parkingiem przewidziano w rejonie węzła autostradowego A4 Kraków – Skawina. Jeden podwariant ma zakładać pętlę po wschodniej stronie węzła, a drugi podwariant – po zachodniej.

W II wariancie, jak czytamy na KRKNews założono pętlę wcześniej, w rejonie rozjazdu dla przyszłej linii tramwajowej w kierunku osiedla Kliny, po zachodniej stronie terenów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Parking przesiadkowy w tym wariancie może znaleźć się przy pętli albo w innym miejscu po trasie.

Termin składania ofert mija 22 marca.