środa, 19 stycznia 2022 Imieniny: Henryk, Marta

Tu mieszkasz? Tutaj złóż PIT!

Do końca kwietnia każdy podatnik zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe, czyli PIT. Warto pamiętać że dla Urzędu Skarbowego nie jest ważne miejsce zameldowania, ale zamieszkania. Oznacza to, że nie ma formalnych przeszkód do rozliczenia się w Skawinie, nawet nie będąc tu zameldowanym na stałe.

Przesłanie trwającej w Krakowie akcji „Miasto Twojego życia – tu mieszkasz, tu złóż PIT”, mającej na celu zachęcenie osób mieszkających lub pracujących w Krakowie do rozliczania się tu, a nie w swojej miejscowości, należy skierować także do mieszkańców gminy Skawina, również tych niezameldowanych.

Na budżet gminy składają się wpływy z podatków lokalnych, ale również z podatków PIT, które wynoszą około 38%. Dzięki temu każdy mieszkaniec przyczynia się do poprawy jakości życia w swojej gminie, w której mieszka. Pieniądze z podatku PIT przeznaczane są m.in. na: utrzymania placówek oświatowych, instytucji kultury i sportu, naprawy dróg, chodników, utrzymania czystości i zieleni.

Aby wpłynąć na poprawę i rozwój gminy Skawina wystarczy wypełniając zeznanie podatkowe podać faktyczny adres zamieszkania oraz ZAP-3 czyli zgłoszenie aktualizacyjne miejsca zamieszkania niepołączonego ze zmianą miejsca zameldowania.

Gmina Skawina co roku, we współpracy z Pierwszym Urzędem Skarbowym w Krakowie organizuje punkty odbioru rozliczeń podatkowych. PIT można także przesłać drogą elektroniczną.

up