sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Turniej inny niż wszystkie

W dniach 11-14 marca, już po raz trzynasty, brydżyści z całej Polski zagrają dla Patryka Wieczorka, 15-latka chorego mukowiscydozę. Pierwszych jedenaście edycji odbyło się na żywo w Skawinie, czego nie udało się zrealizować przed rokiem ani teraz. Ale organizatorzy obrócili ten fakt na swoją korzyść, przenosząc turniej do internetu, zwiększając tym samym frekwencję i dochód z imprezy, który w całości wspiera Patryka i jego rodziców w walce z chorobą.

W 2020 roku dla Patryka zagrało blisko 400 zawodników. – Przyznam szczerze, że byłem wówczas w szoku widząc jak wielkim zainteresowaniem cieszył się nasz turniej w wersji online. Nie bardzo wierzyłem w taki obrót spraw, ale udało się perfekcyjnie – cieszy się Maciej Wieczorek, tata Patryka, niegdyś niezły brydżysta.

To właśnie brydżowa przeszłość rodziców Patryka (bo i mama Agnieszka, grywała przez kilka lat) sprawiła, że Patrykowi pomaga się nietypowo, bo grając w karty! Dlatego zresztą turniej reklamowany jest jako „inny niż wszystkie”.

– Tu nawet nie chodzi o to, że już gramy w brydża, czy teraz, że gramy w internecie, ale że od samego początku pomocy na rzecz Patryka – wszystko robimy inaczej. Dość powiedzieć, że jest to pierwszy brydżowy turniej o charakterze charytatywnym, rozgrywany cyklicznie. To dlatego co roku staramy się pozyskać środki na jego organizację w taki sposób, aby całkowity dochód z tzw. opłat wpisowych oraz dobrowolnych datków – wpływał na konto Patryka i wspierał jego proces rehabilitacji i leczenia. Co roku niemal też wprowadzamy jakieś zmiany i nie inaczej będzie tym razem – mówi Marcin Kuflowski, prezes Małopolskiego Związku Brydża Sportowego i trener brydża w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, który jest pomysłodawcą i organizatorem imprezy od pierwszej edycji.

To właśnie te dwie instytucje – Małopolski Związek Brydża Sportowego i Centrum Kultury i Sportu w Skawinie – przy nieustającej przychylności władz Polskiego Związku Brydża Sportowego, od samego początku są filarami imprezy na rzecz Patryka.

Zmiany, o których mowa, to w tym roku poszerzenie formuły imprezy, która po raz pierwszy nie będzie tylko jednodniowym turniejem, ale obok turnieju głównego rozegrane zostaną trzy inne: czterodniowy turniej drużynowy oraz dwa dodatkowe turnieje par, w tym jeden – dla młodzieży. Wszystko w serwisie BridgeBaseOnline, gdzie nad wszelkimi niuansami technicznymi czuwać będą najlepsi specjaliści w kraju, pracujący (a jakże!) społecznie. – Kto wie, czy nie uda nam się rozegrać jeszcze dodatkowego turnieju „w realu”, oczywiście przy zachowaniu wszelkich reguł sanitarnych? – głośno myśli Kuflowski.

Od kilku lat, prócz wsparcia Patryka poprzez udział w turnieju, organizatorzy prowadzą również zbiórkę pieniężną w internecie w serwisie zrzutka.pl, gdzie choćby osoby niegrające w brydża mogą zasilić konto Patryka. Przed rokiem tą drogą popłynęło na rachunek Patryka ponad 8 tys. zł.

 Turniej „O Uśmiech Patryka” to jedyne cykliczne wydarzenie, które wspiera nas, rodziców, w walce z mukowiscydozą. Środki, które pozyskujemy w ten sposób, realnie pomagają nam w tym, by Patryk mógł normalnie funkcjonować, rozwijać się, biegać, grać w piłkę, jednym słowem – nie różnić się (przynajmniej na pierwszy rzut oka) od rówieśników – mówi Maciej Wieczorek.

Na stronie internetowej zawodów czytamy słowa taty, które poruszają bardzo mocno: – Patryk jest nastolatkiem, który dojrzewa i jest w okresie buntu. Możecie sobie wyobrazić czym może być w tym czasie walka o akceptację choroby. To naprawdę piekielnie trudne, godzić się z nieuleczalnością i śmiertelnością mukowiscydozy. To już nie jest ten mały chłopiec, który w pierwszych edycjach Turnieju biegał między stolikami. Wie, że w Polsce ludzie z Jego schorzeniem żyją około 30 lat. To Jego ulubiony ?atut”, gdy ma gorsze chwile. ?Po co mam się uczyć, Tato? Dajcie mi już spokój z tymi inhalacjami, wyparzaniem nebulizatora i lekarstwami. Nie potrzebuję! Nie chcę ich!?.

TUTAJ można zarejestrować się do turniejów ?O Uśmiech Patryka?

TUTAJ można dokonać wpłaty na rzecz Patryka.

Turniej „O Uśmiech Patryka” realizowany jest przy finansowym wsparciu Gminy Skawina