poniedziałek, 15 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwina, Wacława

Tydzień bibliotek za nami

W dniach 8-15 maja 2018 r. odbyła się XV już edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek 2017 brzmiało „DoWolność Czytania”.

Oczywiście Biblioteka Pedagogiczna, tak, jak w poprzednich latach, przygotowała z tej okazji dla swoich czytelników wiele atrakcji.

7 maja zaprosiliśmy przedszkolaki z czterech skawińskich przedszkoli do Pałacyku „Sokół” na spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem popularnej serii o Panu Kuleczce.

W tym samym dniu odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego „Smoki, smoczki, smoczunie”, adresowanego do dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III gminnych szkół podstawowych. Spośród 280 nadesłanych prac, wykonanych w dwóch kategoriach – prace płaskie i prace przestrzenne wybrano 33 laureatów, a nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyły Małgorzata Tomala Kierownik Działu Realizacji Projektów Kultury CKiS oraz Dorota Marcinkowska z Wydawnictwa EPIDEIXIS. Wystawę prac można było oglądnąć w dniu uroczystego finału w Pałacyku „Sokół’, obecnie prace wyeksponowane są w Bibliotece Pedagogicznej.

8 maja w Bibliotece Pedagogicznej miał miejsce finał gry czytelniczej „Mikołajek super kumpel!”

Gra była adresowana do uczniów klas IV-V szkoły podstawowej i odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy z nich polegał na drużynowym wykonaniu komiksu, dotyczącego książki R. Goscinny’ego i J-J. Sempé „Mikołajek”. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 drużyn, które zmierzyły się w rywalizacji polegającej na rozwiązaniu krzyżówek, odpowiedzi na pytania ze znajomości lektury oraz na przygotowaniu scenek opartych na treści książki.

Uroczyste rozdanie nagród zaszczycił swą obecnością Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia UMiG Marek Marzec.

W ramach Zespołu Samokształceniowego spotkaliśmy się 9 maja pod hasłem „DoWolne rozmowy bibliotekarzy o czytaniu” z bibliotekarzami bibliotek szkolnych. Spotkanie było okazją do podsumowania całorocznej współpracy i wymiany doświadczeń, pomysłów na pracę biblioteki szkolnej.

W lokalu Biblioteki czytelnicy mogą obejrzeć wystawy „Czytanie na poważnie i … na mniej poważnie oraz „Czytanie to też zabawa”, tradycyjnie też wyłoniony został Najaktywniejszy Czytelnik, na którego oczekuje jak zawsze książka niespodzianka.

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Skawinie były warsztaty biblioterapeutyczne, które odbyły się 16 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie.

W warsztatach „Sztuka dobrego wyboru” dr Lidia Ippoldt i mgr Anna Stekla wykorzystały program psychoedukacyjny „Dbajki-Grajki” Fundacji Drabina Rozwoju.
Uczniowie zapoznali się z bajką terapeutyczną w formie multimedialnej. Bajka dotyczyła ważkiego problemu podejmowania decyzji w środowisku rówieśniczym i szkolnym.

Prowadzące zajęcia panie przygotowały również dla uczniów atrakcyjne zabawy i gry wspierające rozwój emocjonalno-społeczny.

Źródło: BP