czwartek, 03 października 2024 Imieniny: Teresa, Heliodor

Tydzień Bibliotek za nami

Za nami Tydzień Bibliotek. Rokrocznie już Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w okresie 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym roku Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem Biblioteka inspiruje, a jako, że dla nas jest to również rok jubileuszowy, z tej podwójnej okazji, przygotowaliśmy dla czytelników wiele atrakcji.

9 maja br. zorganizowaliśmy na skawińskim Rynku warsztaty dla dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2. Tematem przewodnim była książka, czytanie i ulubieni bohaterowie dziecięcych lektur. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek i dyplom „Przyjaciel książki”. Chwilę później odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom gminnej gry czytelniczej „Granie przez czytanie” adresowanej do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Skawina. Nagrody, ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Skawina, Bibliotekę Pedagogiczną i Bahlsen Snacks, laureatom wręczył Kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Kultury Marek Marzec.

10 maja odbyły się bezpłatne warsztaty artystyczne dla nauczycieli „Biżuteria dla mamy” prowadzone przez panie z Koła Robótek Ręcznych „Razemkowo”, natomiast w lokalu biblioteki przygotowaliśmy dla czytelników wystawę „Biblioteka od kuchni’ oraz wystawę ręcznie robionych zakładek do książek autorstwa pań z „Razemkowa”. „Podaruj książkę bibliotece” – pod tym hasłem zachęcamy nadal czytelników do podarowania bibliotece zbędnych książek i tradycyjnie już zapraszamy na kiermasz taniej książki, a z okazji przypadającego w maju br. jubileuszu czterdziestolecia Biblioteki Pedagogicznej został ogłoszony specjalny quiz wiedzy o naszej bibliotece. W drodze konkursu wyłoniono dwie osoby, które wykazały się największą znajomością historii i współczesności naszej biblioteki i nagrodzono nagrodami książkowymi i pamiątkowymi dyplomami.

17 maja wraz ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Urzędem Miasta i Gminy poprzez Centrum Wspierania Rodziny oraz Gimnazjum nr 1 zaprosiliśmy na konferencję „Bajko i biblioterapia w pracy wychowawczej i kształtowaniu kompetencji językowej dziecka”. Pierwsze wystąpienie dotyczyło zagadnień czytania książek w polu magnetycznym, a doniesienia z najnowszych badań z wykorzystaniem fMRI zaprezentowała mgr Agnieszka Dubikowska ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie. Kolejne wystąpienie poświęcone zostało roli słowa czytanego w nabywaniu kompetencji językowej u dzieci w wieku przedszkolnym, temat omówiły mgr Urszula Stopińska, mgr Barbara Kowal ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie. Po przerwie odbyły się warsztaty Bajko- i biblioterapia w pracy z dziećmi agresywnymi prowadzone dr Lidia Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie oraz Wspieranie rozwoju mowy u dzieci z trudnościami językowymi w wieku przedszkolnym. Rodzaje zaburzeń i propozycje ćwiczeń prowadzone przez mgr Annę Szajnowską i mgr Marię Paluch-Arciszewska ze Specjalistycznej Poradnii Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie i Arteterapia jako technika wspomagająca pracę z grupą wychowawczą prowadzone przez mgr Gabrielę Bednarską z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Podczas konferencji odbyła się również promocja opowiadań profilaktycznych Nastolatkiem być… wydanych przez UMiG poprzez CWR i Bibliotekę Pedagogiczną. Zamysł wydania przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie poprzez Centrum Wspierania Rodziny oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie bajek profilaktycznych to kontynuacja zapoczątkowanej w 2011 r. serii, w ramach której ukazały się następujące publikacje: Bajkowa niania. Bajki pomagajki dla najmłodszych, Magiczne bajki na dziecięce smutki. Bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci oraz audiobook Bajkowe sposoby na dziecięce słabostki. Bajki pomagajki dla dzieci młodszych i starszych. Konferencja licznie zgromadziła nauczycieli przedszkoli, nauczania początkowego, psychologów, pedagogów i bibliotekarzy.

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna