czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

Uczcili pamięć o obronie Tobruku

2 października odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy Obrony Twierdzy Tobruk. Wydarzenia organizował Niezależny Związek Harcerstwa „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino wraz ze Stowarzyszeniem „Ułana Karpackiego” przy wsparciu Gminy Skawina.

Bitwa o Tobruk (położonego w Libii, niedaleko granicy z Egiptem) miała miejsce między 10 kwietnia a 27 listopada 1941 roku. W walkach starły się wojska koalicji faszystowskiej z broniącymi twierdzy aliantami, wśród których była polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. Udana obrona miasta była ważnym sukcesem aliantów w tym rejonie. W bitwie poległo ponad 3 tys. żołnierzy alianckich i ok. 8 tys. żołnierzy niemieckich i włoskich. Wśród broniących się aliantów było także kilka tysięcy polskich żołnierzy. Odegrali oni dużą rolę w prowadzonych walkach i mieli istotny wpływ na zwycięstwo.

Tego dnia odbyło się także wręczenie nagród za konkurs plastyczny „Pamiętamy o Niepodległej – Zaczęło się w Tobruku”. Nagrody ufundowali: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie, Miasto i Gmina Skawina, a także Stowarzyszenie „Ułana Karpackiego”.

Źródło: UMiG