niedziela, 08 grudnia 2024 Imieniny: Maria, Swiatozar

Uczcili Żołnierzy Wyklętych

W środę, 1 marca, przy obelisku na mogile Eugeniusza Deli ps. Śmigły, Franciszka Górnisiewicza ps. Żbik, Stefana Jezioro ps. Sęp, Henryka Ochojny ps. Sokół oraz NN ps. Lach w Woli Radziszowskiej odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Głównymi jego organizatorami byli: Wicewojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Witold Grabiec oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa.

Piękne kazanie wygłoszone podczas mszy w intencji Żołnierzy Wyklętych przez księdza Antoniego Spórnę stanowiło wstęp do podniosłej i patriotycznej uroczystości. Uświetniła ją obecność pocztów sztandarowych: 12. Pułku Piechoty AK Ziemi Wadowickiej, organizacji harcerskich, Polskiego Stronnictwa Ludowego, OSP Wola Radziszowska oraz placówek oświatowych z terenu gminy Skawina, a także udział delegacji samorządowych, dyrektorów i nauczycieli oraz bardzo liczna reprezentacja uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej.

Na wstępie przypomniano słowa wypowiedziane przez majora Zygmunta Szendzielarza-Łupaszkę: „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród”. Podczas przemówień podkreślano, że niezależny i niepodległy byt Rzeczypospolitej Polskiej nie byłby możliwy bez ofiary i poświęcenia Żołnierzy Wyklętych. Zwracano uwagę, że to oczywiście tragiczne dzieje ludzi, ale równocześnie piękna historia ludzkich postaw. Postaw tak pięknych, aż wydają się nierzeczywiste. To postawy wytrwania w prawdzie, postawy wytrwania w wierności złożonej przysiędze, wbrew wszystkiemu i wszystkim, aż do końca. Postawy niegodzenia się na niesprawiedliwość i kłamstwo. I w tym sensie ci bohaterowie mogą stać się dla nas wszystkich wzorem do naśladowania.

Na zakończenie uroczystości pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów, a uczniowie ZPO w Woli Radziszowskiej założyli na mogile białe i czerwone znicze, które utworzyły flagę Rzeczypospolitej. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac przygotowana przez uczniów placówki z Woli Radziszowskiej.

Źródło: UMiG, fot. K. Skrzybalska/TV Skawina