środa, 19 stycznia 2022 Imieniny: Henryk, Marta

Uczniowie „Jedynki” w Zawoi

Jak co roku w październiku uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie wraz z pedagogami wyjechali do Zawoi. Ich pobyt w tej malowniczej miejscowości to element prowadzonych przez szkołę działań wychowawczo-profilaktycznych. Wycieczka trwała trzy dni i miała bardzo urozmaicony program.

W drodze do Zawoi dzieci odwiedziły muzeum – Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, a po przyjeździe na miejsce zapoznały się z przyrodą i kulturą regionu Beskidu Wysokiego (wizyta w Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, Izbie Regionalnej, Galerii Rękodzieła Ludowego). Następnie uczestniczyły w rozwijającej inwencję twórczą i uczącej współpracy zabawie „Ćwierćland” oraz zajęciach na świeżym powietrzu – grach i zabawach na „Orliku”, pieszych wycieczkach po najbliższej okolicy i grze terenowej.

Warsztaty przeprowadzone przez artystów ludowych pozwoliły im aktywnie i twórczo spędzić czas w gronie rówieśników. Podczas malowania ptaszków z drewna, wykonywania zwierząt z siana, śpiewania gwarą przy akompaniamencie góralskiej kapeli uczniowie rozwijali swoje zdolności oraz wrażliwość estetyczną i muzyczną.

W trakcie wycieczki, w toku licznych zajęć wiele uwagi poświęcono budowaniu atmosfery bezpieczeństwa, wzajemnej akceptacji, integracji zespołów klasowych; kształtowaniu umiejętności prospołecznych – porozumiewania się, współpracy, sztuki asertywności, rozwiązywania nieporozumień w konstruktywny sposób, a także nabywania umiejętności organizacji czasu wolnego bez wykorzystywania telewizji, internetu i gier komputerowych. Uczniowie klas IV podołali wszystkim wyzwaniom, które zostały przed nimi postawione. Pokazali, że są kreatywni, że potrafią wspólnie bawić się i pracować. Brawo dla klasy IV!

Źródło: SP1