poniedziałek, 21 czerwca 2021 Imieniny: Alicja, Alojzy

Uczniowie wyszli na ulicę. Z ważną misją

300 rozdanych ulotek o tym, jak być bezpiecznym pieszym, dziesiątki miłych reakcji przypadkowych przechodniów, kilkanaście barwnych transparentów z rymowanymi hasłami zachęcającymi do noszenia odblasków, koncert piosenek i odblaskowa moda na Rynku to bilans godzinnego przemarszu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Impreza odbyła się 12 października i była kolejną w ramach programu „Odblaskowa Szkoła”.

Tym razem organizatorzy starali się nakłonić do bycia widocznym na drodze spotkanych przechodniów. Wręczali im ulotki informacyjne i swoim przykładem pokazywali, że warto nosić odblaski. Podczas pochodu uczniowie z siedmiu klas rytmicznie skandowali hasła o bezpieczeństwie i odblaskach. Nieśli także liczne kolorowe transparenty.

Przemarsz rozpoczął się spod szkoły. Uczniowie przeszli ulicami: Korabnicką, Słowackie aż na Rynek. Tam spotkali się z oficerem pieszo-rowerowym – Romanem Gdulą. Wykonali koncert piosenek dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i poboczach. Następnie zaprezentowali odblaskową modę. Na koniec ulicami: Żwirki i Wigury, 29 Listopada, Mikołaja Kopernika oraz Korabnicką udali się do szkoły.

Organizatorem przemarszu była Paulina Ścibor. Za bezpieczeństwo podczas pochodu odpowiadali strażnicy miejscy oraz policjanci. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Skawińskiego Alarmu Smogowego za udostępnienie megafonu.

„Odblaskowa Szkoła” to konkurs organizowany przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

AP