czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Uczniowie z mandatami

19 września ubrani w kamizelki odblaskowe i wyposażeni w mandaty obywatelskie uczniowie klasy 4d udali się na spacer skawińskimi ulicami. Był to ostatni punkt akcji dotyczącej bezpieczeństwa pieszych.

Wcześniej dzieci uczyły się, jak być bezpiecznym pieszym. Ustaliły, że czasami, choć dbają o bezpieczeństwo, to nieodpowiedzialne zachowanie kierowców takie jak: parkowanie na chodnikach, przy skrzyżowaniach, pasach, przystankach autobusowych, sprawia, że są narażane na niebezpieczeństwa. W odpowiedzi na te sugestie, klasa 4d udała się na spacer trasą, którą większość uczniów tej szkoły pokonuje codziennie idąc do szkoły i z powrotem.

Na początku uczniowie przekonali się, ile to jest 10 metrów. W takiej odległości od pasów i skrzyżowań nie można parkować. Zmierzyli tę odległość, aby ustalić, które samochody parkują zbyt blisko skrzyżowań i pasów. Następnie sprawdzili, czy zaparkowane na ul. 29 Listopada pojazdy stoją w odległości przynajmniej 15 metrów od przystanku autobusowego. Okazało się, że wielu kierowców zaparkowało nie tylko zbyt blisko, ale wręcz na przystanku.

Po drodze uczniowie umieszczali za wycieraczkami źle zaparkowanych samochodów mandaty obywatelskie, czyli ulotki informujące o tym, jakie wykroczenie popełni kierowca. Materiały te pozyskano od oficera pieszo-rowerowego. Mandaty obywatelskie nie wiązały się z karą finansową, ale miały na celu poinformować kierowców o tym, co robią źle. 45-minutowy spacer zaowocował kilkudziesięcioma rozdanymi mandatami oraz nabyciem praktycznej wiedzy przez uczniów na temat przepisów ruchu drogowego.

Uczniowie stwierdzili, że nieodpowiednie parkowanie niektórych kierowców najczęściej spowodowane jest brakiem parkingów w Skawinie. Jednocześnie zauważyli, że wygoda kierowców i brak parkingów, nie mogą być usprawiedliwieniem dla stwarzania bezpośredniego zagrożenia dla życia pieszych, którzy przechodząc na pasach, mają ograniczoną widoczność na skutek nieodpowiedniego parkowania i są niewidoczni dla innych użytkowników dróg.