sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Ul. Willowa z hydrofugami

Dobiegł końca remont ulicy Willowej. 150-metrowy odcinek drogi całkowicie przebudowano. Dzięki zastosowaniu hydrofugi, ulica i okoliczne domy są lepiej chronione przed ewentualnym zalaniem.

Na remont ulicy Willowej mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat. W czasie intensywnych opadów deszczu droga i okoliczne domy były zalewane. To z powodu ukształtowania terenu i braku odpływu dla wód opadowych z powierzchni jezdni. Dlatego oprócz położenia nowej nawierzchni, remont objął także stworzenie odpływu dla wody, w którym kluczową rolę odgrywa hydrofuga.

Hydrofuga to element technologii odwadniania w stylu miejskim. To specjalna kostka, która znajduje się na szerokości jezdni oraz jej krawędziach. Ma właściwości przepuszczające wodę, która w trakcie deszczu wsiąka w hydrofugę, a następnie przez umieszczony pod nią drenaż francuski trafia do studni.

Dodatkowo ulica Willowa został tak ukształtowana, by woda spływała bezpośrednio do hydrofugi, a następnie do kanalizacji. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko zalania drogi i podtopień domów. 

Źródło: UMiG