środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

UMiG skomentował kontrowersyjny pomysł

Na lovekrakow.pl zamieszczono wywiad z Łukaszem Wantuchem, radnym Dzielnicy III Prądnik Czerwony i Andrzejem Hawrankiem, przewodniczącym klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta. Ten pierwszy rozpoczął dyskusję o rozszerzeniu Krakowa, drugi – nie skreśla tego pomysłu, koryguje tylko ewentualne metody na lepszą współpracę z sąsiednimi gminami. W sprawie postanowiły wypowiedzieć się również władze Skawiny.

– O Skawinie mówimy, że jest satelitą Krakowa. Bliskość położenia naszego miasta w stosunku do wspomnianego Krakowa sprawia, że dostępność usług tj. szkolnictwo poziomu średniego, uczelnie wyższe, zaplecze medyczne, ale również miejsca pracy są dla naszych mieszkańców w zasięgu ręki. Dokładnie tak samo jak miejsca rekreacji, ale przede wszystkim bardzo duża liczba miejsca pracy w Skawinie są w zasięgu ręki mieszkańców Krakowa. I nie jest tajemnicą, że z tych usług korzystają. Dziś możemy mówić o zachowanej równowadze i dobrej współpracy. Realizujemy wiele wspólnych przedsięwzięć. Przykładem dobrych praktyk jest Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, organizacja zrzeszająca jednostki samorządu terytorialnego, 15 gmin w tym Kraków, tworząc zinstytucjonalizowaną płaszczyznę współpracy – zaznacza Tomasz Ożóg, zastępca burmistrza Skawiny.

Jak zaznacza Ożóg, nasza przyszłość powinna polegać właśnie na takim rozwoju i poszukiwaniu wspólnych rozwiązań różnych problemów. Takich jak np. walka z niską emisją. – Czy takie harmonijne działania są złe? W naszej ocenie nie. Istotnie z uwagi na zabudowę mieszkalną żyjemy coraz bliżej siebie, to nie jest jednak powód do podejmowania dyskusji o wchłonięciu Skawiny przez Kraków. Posiadamy równie bogatą tradycję i ponad 650-letnią historię, które tworzą poczucie tożsamości Skawinian – nie czujemy się krakusami.