czwartek, 24 czerwca 2021 Imieniny: Jan, Danuta

Uroczysty charakter gminnego konkursu

16 listopada rozbrzmiały mury Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach pieśniami patriotycznymi. Tego dnia odbyła się XI Edycja Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych. Konkurs organizowany jest już od 11 lat i co roku ma on charakter niezwykle uroczysty i podniosły.

– Poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych czcimy bohaterów wszystkich wojen i powstań, którzy przelewali krew za naszą wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Ten rok jest szczególnie wyjątkowy dla Polski i Polaków bowiem 11 listopada minęło 100 lat, a więc wiek od momentu, gdy Polska, nasza ojczyzna znów pojawiła się na mapach świata. Nie złamały nas Polaków 123 lata niewoli, nie zniszczyły poczucia polskości germanizacja ani rusyfikacja. Pragnienie wolności było w Polakach tak duże i tak mocno zakorzenione, że żadna wroga siła nie była w stanie go zniszczyć. Dziś my, Polacy żyjący w wolnym i niepodległym kraju musimy kultywować pamięć, o tych, którzy tę niepodległość dla nas wywalczyli. Robimy to jak umiemy, podtrzymujemy i kultywujemy tradycję, pamiętamy o przeszłości, ale z dumą i odwagą patrzymy w przyszłość, bo mamy być z czego dumni. Nasza historia jest momentami bolesna i krwawa, ale zawsze waleczna, niepokorna i niepokonana, co odzwierciedlają piękne pieśni patriotyczne – mówi Renata Michalik.

W tegorocznym Konkursie wzięło udział 19 uczestników z 11 szkół gminy Skawina. Zmagania uczestników oceniała komisja, której przewodniczył Konrad Szota – dyrektor Szkoły Mzycznej I stopnia w Skawinie. Ponadto, w składzie komisji byli: Małgorzata Pawlica i Danuta Marcinowska – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie.

Jury w powyższym składzie przyznało nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX – Wiktoria Koza (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Batalionów Chłopskich w Krzęcinie)
I miejsce – Aleksandra Ziarko (Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie)
II miejsce – Hanna Bołoz (Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie)
III miejsce – Natalia Figuła (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach)

Wyróżnienia

– Amelia Torba Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach
– Oliwia Odziomek Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie
– Joanna Żylińska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie
– Anastazja Pazdan – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie
– Mateusz Góralczyk – Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Brzechwy w Borku Szlacheckim
– Natalia Cichórz – Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Pozowicach
– Joanna Operacz – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie

Konkurs uświetniło wielu gości, wśród których byli: Józef Lassota – Poseł na Sejm RP, Marika Marszałek – dyrektor biura poselskiego w Krakowie, Czesław Gąsiorowski w przebraniu Skawińskiego Sokoła – dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz rodzice.

Poseł na Sejm RP Józef Lassota wsparł konkurs fundując nagrody rzeczowe dla zwycięzców oraz gadżety sejmowe dla pozostałych uczestników, a także zaprosił uczestników konkursu
z opiekunami do wizyty w Sejmie w przyszłym roku.

– Bez ludzi „dobrej woli”, bez wsparcia takie imprezy, jak nasza, nie mogłyby się odbyć. Pragniemy zatem z całego serca podziękować, tym którzy nam to umożliwili – sponsorom. Dzięki ofiarności takich ludzi, możliwe jest spełnianie dziecięcych marzeń, rozwijanie ich zainteresowań i pasji. Ten piękny gest pomaga i daje nadzieję. Dziękujemy za pomoc, życzliwość, zrozumienie i ofiarność – podsumowują organizatorzy wydarzenia.

Tegoroczną edycję wspierali: Józef Lassota Poseł na Sejm RP, Janusz Wąsiołek -Metalex Ryszard Marchewka – Zakład Rzemieślniczy, Bożena Malec, Władysław Galos – Galux, Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze, Cukiernia „Suprajs” – Wielkie Drogi, Cukiernia „Oliwia” – Brzezinka, Maria Windak, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Wielkich Drogach, Biuro Programu „Niepodległa”, Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.

Źródło: SP w Wielkich Drogach