poniedziałek, 15 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwina, Wacława

V Obcojęzyczny Przegląd Artystyczny

W piątek, 2 lutego 2018 r. odbyła się w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie V edycja Powiatowego Obcojęzycznego Przeglądu Artystycznego Skawina 2018 przygotowana przez nauczycieli Zespołu Języków Obcych. Jak co roku patronat nad imprezą objął Starosta Krakowski Wojciech Pałka.

W dwóch kategoriach konkursowych: wiersz obcojęzyczny i piosenka obcojęzyczna zaprezentowali się uczniowie z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krakowskiego: Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach, Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie oraz z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie.

Uczestników oceniało niezależne jury w składzie: Sergei Mańko – Wicekonsul z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Aleksandr Gołębiewski – przedstawiciel Instytutu i Fundacji Russkij Mir, Karolina Sanchewska – przedstawiciel Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Bożena Piłat – przedstawiciel Centrum Informacji Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Wojciech Dzido – przedstawiciel Instytutu Goethego w Krakowie, Antoni Sapała – sekretarz Zarządu Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, Irena Zbirek -przedstawiciel Szkoły Języków w Skawinie, Paweł Nosek – przedstawiciel Wydawnictwa Macmillan Education. Rolę przewodniczącej jury pełniła Urszula Rudzka – nauczyciel języka niemieckiego, a sekretarza jury pani Magdalena Kaszycka-Rynia – nauczyciel języka niemieckiego z ZST-E w Skawinie. Konkurs uświetnili także swoją obecnością Wicestarosta Krakowski Tadeusz Nabagło oraz Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krakowie Janina Grela.

W występach konkursowych zaprezentowało się 21 uczniów recytując wiersze oraz śpiewając piosenki po rosyjsku, niemiecku i angielsku. Zdaniem widzów i jurorów poziom tegorocznych występów był bardzo wysoki i dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych. Miłą niespodzianką było pozakonkursowe wystąpienie Karoliny Sanchewskiej w piosence po angielsku oraz zaprezentowanie wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przez Sergieia Mańko. Pomiędzy występami uczestników konkursu widzowie mogli obejrzeć dwa tańce wykonane przez Zespół Taneczny pod kierunkiem Urszuli Gąsior – nauczyciela wychowania fizycznego w ZST-E.

Po krótkich obradach jury wyłoniło zwycięzców tegorocznego konkursu w kategoriach wiersz i piosenka obcojęzyczna. I miejsce w kategorii wiersz przyznano uczennicy ZSTE – Weronice Adamus za wiersz w języku rosyjskim. II miejsce uzyskała Sylwia Przebinda z ZST-E za wiersz w języku niemieckim. III miejsce w tej samej kategorii zajęła Mariana Oleksiienko z ZSRCKU Czernichów za wiersz w języku rosyjskim.

W kategorii piosenka obcojęzyczna I miejsce zdobył uczeń ZST-E Sebastian Kudzia za wykonanie piosenki w języku angielskim. II miejsce zajęła uczennica Anna Rachwał z LO w Skawinie za piosenkę w języku rosyjskim, a III miejsce przyznano uczniowi ZST-E Kamilowi Wilkowi za wykonanie piosenki w języku niemieckim.

Tradycyjnie przyznana została nagroda specjalna patrona konkursu Starosty Krakowskiego, którą w tym roku otrzymał uczeń LO w Krzeszowicach – Wojciech Bodzęta, za spektakularną recytację wiersza w języku angielskim. Janina Grela – członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krakowie uroczyście wręczyła uczniowi dyplom i nagrodę główną.

Do podniesienia rangi imprezy przyczynili się tegoroczni sponsorzy: Starostwo Powiatowe w Krakowie, Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast, Goethe-Institut, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Fundacja Russkij Mir, Fundacja Dar Serca, Maria Ewy – Szkoła Języków w Skawinie, Wydawnictwo Macmillan Education, Wydawnictwo Pearson, Bahlsen Polska Sp. z o.o., Lajkonik Snacks GmbH Sp. k., Piekarnia Ryszard Steskal, Cukiernia Zając w Skawinie i Piekarnia M.J. Dąbrowscy w Skawinie.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe i bony podarunkowe. Na zakończenie V Obcojęzycznego Przeglądu Artystycznego Skawina 2018 dyrektor ZST-E Krystyna Jędrzejczyk wręczyła podziękowania wszystkim gościom biorącym udział w pracach jury oraz nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do występów. Jak co roku wszyscy uczestnicy, goście i organizatorzy zostali zaproszeni do wspólnej fotografii. Relacja filmowa z Przeglądu będzie dostępna na stronie internetowej Telewizji Skawina.

Galeria zdjęć: KLIKNIJ TUTAJ.

Gratulacje dla wszystkich artystów!

Jadwiga Łagosz, ZSTE w Skawinie