czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

W „czwórce” uczcili swojego patrona

We wtorek 17 stycznia 2023 w Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły, czyli Stanisława Wyspiańskiego. Okazją do tego była 154 rocznica urodzin artysty, który przyszedł na świat 15 stycznia 1869 r.

Uroczystość składała się z dwóch części: oficjalnej, z wprowadzeniem sztandaru i przemówieniem dyrektorki szkoły Bożeny Wrzoszczyk oraz artystycznej: barwnej, wesołej, tanecznej.

Część artystyczną rozpoczął sam „Stanisław Wyspiański” recytując wiersz „I ciągle widzę ich twarze” oraz przedstawiając się. Następnie na scenę wszedł korowód weselny, w którym znaleźli się bohaterowie najbardziej znanego dramatu artysty, czyli „Wesela”. Na kilkanaście minut widzowie mogli się przenieść do Bronowic, aby wziąć udział w kolorowym, podkrakowskim weselu z przełomu XIX i XX wieku. Tutaj odbiorcy mogli poznać postać Pana Młodego, Panny Młodej, Maryny, Czepca, Radczyni, Haneczki, Zosi, Poety, Dziennikarza, Racheli czy też drużbów weselnych. Atmosferę tamtych czasów wspaniale odtworzyli uczniowie kl. 8a odgrywając kilka scen z utworu. Wesele nie mogło się obyć bez tańca, dlatego na zakończenie krakowiaka zatańczyli uczniowie kl. 3b.

Ostatnim punktem spotkania było rozdanie nagród i dyplomów w konkursie plastycznym inspirowanym twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Ta uroczysta akademia zakończyła obchody Święta Patrona w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie. Wrażenia artystyczne z pewnością pozostaną na długo w sercach społeczności szkolnej.

Źródło: SP4