czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

W gminie Skawina szalała wichura

Od północy do godz. 6 rano z niedzieli na poniedziałek zanotowano 1136 interwencji związanych z silnym wiatrem w Polsce. Również nasza gmina została dotknięta skutkami bardzo silnego wiatru. Wichura pozbawiła prądu skawińskie Korabniki, Polankę Hallera, Wolę Radziszowską i Radziszów.

W nocy z soboty na niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzegało smsami, że najsilniejszy wiatr spodziewany jest wieczorem i w nocy na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Ziemi Świętokrzyskiej (ostrzeżenia IMGW 2. stopnia).

Na południu Polski wiatr, który w porywach osiągał prędkość do 120 km/godz., w połączeniu z deszczem łamał drzewa, które przewracając się zrywały przewody energetyczne, uszkadzały izolatory i słupy energetyczne.

Jak poinformowała spółka Tauron Dystrybucja, na południu kraju zanotowała ponad 2 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii energetycznych. Do usuwania awarii Tauron zmobilizował 220 brygad energetyków, wykorzystujących ponad 200 pojazdów, w tym samochody pogotowia energetycznego oraz 70 pojazdów specjalistycznych. W niedzielę o godz. 14 na terenie dystrybucyjnym Taurona bez zasilania pozostawało około 1,6 tys. klientów, w tym na terenie woj. małopolskiego 746.

***

W Skawinie wichura zniszczyła m.in. ponad 600-letni dąb szypułkowy, pod którym podobno siadywał niegdyś Stanisław Wyspiański, podczas wizyt w Korabnikach. Przykry widok.

Źródło: UMiG/RCB, fot. czytelnik