czwartek, 10 października 2024 Imieniny: Paulina, Franciszka

W narodowym skawinianom do twarzy

11 listopada to dzień, kiedy biało-czerwone flagi nie powiewają już tylko na budynkach instytucji państwowych, ale to dzień, w którym coraz liczniej zwykli mieszkańcy uzewnętrzniają swoją radość, oznaczając swoje domy łopocącymi na wietrze narodowymi barwami, wpinając w klapy marynarek z dumą biało-czerwone kokardy.

Wciąż uczymy się okazywania tej radości, zrozumienia i doceniania faktu, że ta wolność nie została nam dana, a prawdziwie okupiona i wywalczona. To dzień, który wciąż w niejednym budzi nastrój głębokiego wzruszenia… Nasz naród czekał na tę wolność 123 lata, a my nią cieszymy się zaledwie 99.

W tym roku obchodzimy już albo zaledwie 99. urodziny Polski Niepodległej.

Skawina jak zawsze pamięta i pielęgnuje tę najważniejszą datę w tworzeniu niepodległej tożsamości Polski. Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Obecni byli na niej przedstawiciele władz miasta, Senatu, sołectw. Uroczystość odprawiono w asyście pocztów sztandarowych harcerzy, Ochotniczych Straży Pożarnych, Zawodowej Straży Pożarnej, służb miejskich, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz szkół z terenu Miasta i Gminy Skawina, nad precedencją których czuwał Edward Nowak, Komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skawinie.

Orkiestra Dęta Sygnał z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, grająca pod batutą Przemysława Drabczyka, jak co roku zadbała o oprawę muzyczną, która nadała nabożeństwu podniosłego charakteru.

Po Mszy Świętej, tradycyjnie spod kościoła wyruszył na Rynek patriotyczny pochód, któremu przewodził Pan Edward Nowak wraz z intonującą muzykę marszową, Orkiestrą Dętą „Sygnał”.

Tegorocznym uroczystościom towarzyszyło odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci wybitnego Skawinianina i prawego Polaka, Władysława Nazima, umiejscowionej na budynku w południowej pierzei Rynku. Tablicę poświęcił ks. prałat Edward Ćmiel, a głos zabrali Pani Jadwiga Baran, obecna Prezes Spółdzielni Rolniczo-Handlowej Rola oraz Pan Norbert Rzepisko, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

Dalsza oficjalna część uroczystości jedenastolistopadowych przebiegała już bezpośrednio przy scenie na Rynku. Wszystkich zebranych powitał Pan Paweł Kolasa, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, następnie Pan Marek Pęk, Senator IX kadencji oraz pięknym słowem na koniec przywołującym motyw z tematycznej wieczornicy ze Szkoły Podstawowej nr 4, obdarzył zebranych Pan Witold Grabiec, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Doniosłości chwili dopełniło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymnu Skawiny „Naszych ojców miecz masz w herbie”, które zaintonowały dzieci ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie. W dalszej części programu w wykonaniu szkolnego Chóru i Zespołu Wokalnego usłyszeliśmy: Gaude Mater Polonia, a zamiennie zaśpiewali Pierwszą Brygadę, Pieśń o Wodzu Miłym, Białe Róże oraz Walczą Karabiny. Występ szkolnego chóru opracowała Pani Martyna Drabczyńska, natomiast Zespół Wokalny wystąpił pod opieka Pana Wiesława Nowaka. Dzieciom akompaniowała Pani Magdalena Kurek.

Na płycie Rynku kilka tematycznych utworów wykonała także Orkiestra Dęta Sygnał, która ciepło została przyjęta przez wsłuchaną Publiczność. Mimo wietrznej aury, niezbyt sprzyjającej temperatury powietrza udało się w nastrojowej atmosferze, wspólnie z Zespołem Kameralnym Cantica pod batutą Bogusława Ciapy, zaśpiewać dziesięć patriotycznych pieśni. Po rozdaniu śpiewników, wzbogaceni o małe flagi biało-czerwone i narodowe kokardy zaśpiewaliśmy m.in.: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” ulubioną pieśń od Podhala po morze „Jak długo w sercach naszych”.

Uroczystościom tegorocznych obchodów Święta Niepodległości pod hasłem „11 listopada – Skawina pamięta” – towarzyszyła wystawa plenerowa fotografii z obchodów Święta Niepodległości w Skawinie z lat poprzednich. Wystawę można będzie oglądać do końca listopada. Pomyśleliśmy, że warto znaleźć sposób by w pełni umożliwić mieszkańcom uzewnętrznić radość z okazji Święta Niepodległości. Dlatego oddaliśmy do przeszło trzygodzinnej dyspozycji fotobudkę, w której pod hasłem „W narodowym mi do twarzy” można było sobie zrobić kilka fotek z biało-czerwonymi narodowymi atrybutami.

Natomiast zwieńczeniem naszych uroczystości był happening „Barwy w górę”, podczas którego za pomocą białych i czerwonych kartoników stworzyliśmy żywą flagę, uwiecznioną na zdjęciu, wykonanym z unoszącego się nad rynkiem drona.

Tegoroczne obchody zawierały w sobie adekwatne do okoliczności uczucia. Od podniosłych i wzruszających, po radość i spontaniczne zaangażowanie w „narodową zabawę”. A aura mimo mocno wiejącego wiatru była dla nas łaskawa… deszcz zaczął padać po wieńczącym uroczystość happeningu.

Dziękujemy wszystkim Gościom, Służbom, Występującym oraz Mieszkańcom za zaangażowanie w tegoroczne uroczystości związane z obchodami 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Skawina pamięta!

Fotogaleria z wydarzenia na google dysku (fot. Jarosław Karasiński): https://drive.google.com/open?id=1o34TAWNBpk6r__DCufL77HRLi-KcM8Ho

Marta Tyrpa, źródło: CKiS