W Polsce nie doceniamy tych ryb
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, ryby powinny być obecne w naszej diecie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jak informują Pyszcznosci.pl na portalu Wirtualna Polska, są one bogatym źródłem kwasów omega-3, które mają zdolność do ochrony naszego organizmu przed chorobami układu krwionośnego, a także skutecznie obniżają poziom tzw. złego cholesterolu. Dodatkowo, ryby są doskonałym źródłem witaminy D i wapnia, a co więcej, nie zawierają metali ciężkich.
Wśród wielu gatunków ryb, które możemy znaleźć w wodach, szczególne miejsce zajmują sardele i sardynki. Są one częścią rodziny śledziokształtnych i posiadają podobne właściwości odżywcze. Różnią się jedynie wyglądem – sardynki nie są, jak mogłoby się wydawać, małymi wersjami sardeli.
Sardynki, znane również pod nazwą naukową Sardinia pilchardi, charakteryzują się długim i szczupłym ciałem o owalnym i podłużnym kształcie. Ich brzuch ma srebrzysty kolor, a grzbiet jest zielonkawy lub niebieskawy. Długość tych ryb waha się od 13 do 16 cm, choć zdarzają się okazy, które osiągają nawet 30 cm. Sardynki żyją w Oceanie Atlantyckim oraz w północnej części Morza Śródziemnego. Ich mięso jest tłuste i najbardziej kojarzy nam się z rybami w puszkach, które możemy nabyć w sklepach.
Z kolei sardele, znane pod nazwą naukową Engraulis encrasicolus, są znacznie szczuplejsze od sardynek. Charakteryzują się małymi głowami i dużymi oczami, które dosłownie zasłaniają cały pyszczek. Grzbiet tych ryb jest zazwyczaj niebieski lub zielono-niebieski. Mięso sardeli ma wyrazisty smak i najczęściej spotykamy je w postaci anchois.
Jeżeli porównamy wartości odżywcze tych dwóch gatunków ryb, zauważymy, że w 100 gramach sardynek znajdziemy 169 kcal, podczas gdy w sardelach jest ich o 9 mniej. Sardele zawierają więcej białka, żelaza, wapnia oraz kwasów DHA i EPA, ale mniej tłuszczu i witaminy D. Ich smak jest wyrazisty, co odróżnia je od sardynek. Dlatego też, sardele są najczęściej wykorzystywane jako składnik do produkcji anchois.
Oba te gatunki ryb są doskonałym źródłem kwasów omega-3 i mogą stanowić podstawę zdrowej diety. Sardynki są często wykorzystywane jako główny składnik różnych potraw, natomiast sardele są traktowane jako przyprawa, która nadaje daniom wyrazisty smak. Co więcej, te ryby nie zawierają toksyn i metali ciężkich, co czyni je zdrowszym wyborem od wielu innych gatunków morskich. Dlatego też, możemy je bezpiecznie spożywać nawet kilka razy w tygodniu.