niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

W świecie poezji dziecięcej

We środę, 17 maja, już po raz piętnasty przedszkolaki z Gminy Skawina spotkały się w Pałacyku „Sokół” na Przeglądzie Recytatorskim „W świecie poezji dziecięcej”, który corocznie organizuje Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Skawinie.

Udział w przeglądzie polegał na prezentacji utworu z polskiej literatury dziecięcej w dowolnej interpretacji. Zmagania uczestników obserwowały licznie przybyłe przedszkolaki, rodzice i opiekunowie oraz jury w składzie: Janusz Bysina – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie (przewodniczący), Marek Marzec – Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia UMiG w Skawinie, Lucyna Guzik – logopeda (sekretarz), Barbara Milc (SP1), Małgorzata Barć oraz Grażyna Sieprawska (SP2).

Jury oceniając prezentacje brało pod uwagę m.in. dobór utworu do osobowości dziecka, zdolności aktorskie, a także spójność stroju z prezentowanym utworem. Wśród uczestników, którzy wystąpili na scenie kina „Piast” byli wychowankowie Przedszkola nr 1, 2, 3, 5, 6 w Skawinie, Katolickiego Przedszkola w Skawinie, Przedszkola w Radziszowie, Przedszkola w Wielkich Drogach wraz z Oddziałami Przedszkolnymi w Facimiechu, jak również dzieci z oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych: ZPO z Borku Szlacheckiego, ZPO w Woli Radziszowskiej, Pozowic oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie.

Wśród recytowanych wierszy, podobnie jak w roku ubiegłym, przeważały utwory Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Pojawiły się również utwory Doroty Gellner, Danuty Wawiłow, Aleksandra Fredry, Joanny Kulmowej, Marii Konopnickiej, Małgorzaty Strzałkowskiej, Rafała Lasoty i Agnieszki Frączek.

Jednogłośnie uznano, że rywalizacja przebiegła na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie, a najlepiej zostały zaprezentowane wiersze: „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy w wykonaniu Szymona Tobiczyka (PS3) oraz „Ptasie radio” Juliana Tuwima w wykonaniu Mileny Galos (PS5). Na uznanie zasługiwały również wiersze Agnieszki Frączek pt. „Miss stonoga” recytowane przez Natalię Misiurę (Oddział Przedszkolny w Facimiechu) oraz „Żaba i Żabka” w wykonaniu Aleksandry Kolasy (PS3), a także wiersz Doroty Gellner pt. „Bosa osa” zaprezentowany przez Milenę Kadłubek (PS1).

XV Przegląd Recytatorski Przedszkoli zakończony został wręczeniem wspaniałych nagród – książek i dyplomów ufundowanych przez Radę Rodziców oraz upominków przekazanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. Finałem konkursu była wspólna, muzyczna zabawa wszystkich dzieci.

Źródło: PS1