czwartek, 09 grudnia 2021 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Walka o rekord w Skawinie

W sobotę 9 września, na płycie rynku, skawinianie bili rekord w podciąganiu się. Okazją do tego był World Pull Up Day czyli Światowy Dzień Podciągania. Akcję w Skawinie po raz drugi organizowała grupa Street Workout Skawina. Do tegorocznej organizacji po raz pierwszy włączyło się Centrum Kultury i Sportu.

World Pull Up Day to światowe i społeczne wydarzenie sportowe, którego celem jest wykonanie jak największej liczby podciągnięć w ciągu jednego dnia. Ta międzynarodowa akcja organizowana jest z ramienia World Street Workout and Calisthenics Federation (Międzynarodowej Federacji Kalisteniki i Street Workout) czyli WSWCF.

Podczas akcji w Skawinie łącznie odnotowaliśmy 710 podciągnięć, które wykonało 90 uczestników. W zdecydowanej większości byli to mężczyźni. Najlepszy okazał się Michał Urbanik z wynikiem 30 podciągnięć, który w sierpniu br. zdobył trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Street Workout 2017. Najlepszy wynik wśród kobiet osiągnęła… pięcioletnia Ania Nowakowska, która była jednocześnie najmłodszym uczestnikiem dzisiejszej akcji. Ania wykonała 4 podciągnięcia zgodnie z wszystkimi obowiązującymi zasadami! Najstarszym śmiałkiem, który podjął się wyzwania na drążku był Pan Zdzisław Jodzis (71 lat). Gratulujemy wszystkim chętnym, którzy choć jednym podciągnięciem wspomogli wynik, na który pracowano dziś w wielu miejscowościach w Polsce.

W trakcie dzisiejszych zmagań na drążku sędziowali członkowie skawińskiej grupy Street Workout Skawina: Natalia Karp, Bartek Kruk, Wojtek Kruk, Filip Ziemiański oraz wspomniany wcześniej Michał Urbaniak. Męska część grupy dała też trzy popisowe pokazy, podczas których mogliśmy zobaczyć, co oprócz podciągania można zrobić na drążku.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali od organizatorów pamiątkowy certyfikat ze swoim wynikiem oraz bon podarunkowy od firmy Supleman. Dla wszystkich dorosłych Xtreme Fitness Skawina przygotowało darmowe wejściówki na siłownię. Dla kobiet, które osiągnęły wynik min. 5 podciągnięć oraz mężczyzn, którzy podciągnęli się min. 15 razy czekały pakiety z gadżetami przekazane przez Urząd Miasta i Gminy Skawina. Ekstra pakiet od UMiG przygotowany też został dla osoby z najlepszym wynikiem spośród wszystkich. Dodatkowo Xtreme Fitness Skawina ufundowało nagrody dla trzech najlepszych uczestników oraz trzech najlepszych uczestniczek (którzy zostaną powiadomieni o swoich nagrodach telefonicznie).

Celem dzisiejszej akcji było zdobycie jak najlepszego, ogólnopolskiego wyniku, a wszystko po to by awansować w międzynarodowym rankingu. Wyniki poszczególnych uczestników w Polsce będą sumowane w każdej stacji, dając łącznie ogólnopolski wynik, którym będziemy walczyć o pozycję w tabeli z resztą świata. W tegorocznej akcji bierze udział 110 członków z 75 krajów, a więc konkurencja jest spora.

W zeszłym roku na 74 kraje, Polska znalazła się na 4 miejscu z ilością 25 990 podciągnięć. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową (w 2015 roku Polska była na 30 miejscu) w tym roku mamy dużą szansę na podium. Światowa klasyfikacja zostanie ogłoszona jeszcze w tym miesiącu.

Tekst i fot. Ewa Przebinda, źródło: CKiS