niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Walkę ze smogiem zaczynają od Skawiny

Ocieplanie domów ma być skutecznym orężem w walce ze smogiem. Tak przynajmniej twierdzi rząd. Swoje plany zaczyna od… Skawiny!

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił program termomodernizacji domów w 22 gminach. Planuje przeznaczyć na to około 750 milionów złotych. Skawina będzie pierwszą gminą, w której domy zostaną ocieplone. Na razie ma to być pilotażowo 20 gospodarstw, ale w ciągu trzech lat będzie to już 1000.

Program termomodernizacji to pokłosie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska naruszyła unijne prawo jeżeli chodzi o jakość powietrza. Zagroził również nałożeniem na Polskę kar.

Tomasz Ożóg, zastępca burmistrza Skawiny tłumaczy, że w stermomodernizowanym domu jest cieplej za mniejsze pieniądze. Mniejsze są ubytki temperatury, więc używa się mniej paliwa do ogrzewania. Ożóg od roku prowadził rozmowy z rządem ws. dofinansowania. – To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla ubogich mieszkańców Skawiny, którzy nie będą musieli szukać oszczędności i spalać niedozwolone paliwo – mówi.

Termomodernizacja domów w Skawinie jest potrzebna również w kontekście uchwały antysmogowej dla Małopolski.

Mówi o tym Skawiński Alarm Smogowy. Jeden z jego członków, Łukasz Kurlit popiera plan termomodernizacji Skawiny, ale ma obawy, czy założenia programu zostaną spełnione w stu procentach. – Jesienią rząd ogłosił program 150 milionów na rozwój sieci ciepłowniczej w Krakowie i Skawinie. Oprócz modernizacji sieci MPEC nie wie, czy i kogo podłączy dodatkowo, a pieniądze zostały przekazane – mówi Kurlit. – Cieszymy się, ale roztropnie. Mamy nadzieję, że nie skończy się na tych dwudziestu domach, które mają na początku zostać stermomodernizowane. Mamy sześć tysięcy kopciuchów, czyli w sześciu tysiącach domów jest problem.