sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Warsztaty z robotyki w Zelczynie

Od kwietnia do czerwca br. w szkole podstawowej w Zelczynie, stowarzyszenie Juvenilis – z młodzieńczą siłą, zrealizowało kolejny projekt współfinansowany ze środków z budżetu Gminy Skawina, tym razem skierowany do dzieci z klas I-II i IV-VI SP Zelczyna.

Warsztaty prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów – pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. W projekcie uczestniczyło 20 uczniów z grupy młodszej i 11 uczniów z grupy starszej. Uczestnicy projektu pracowali na zestawach Lego WeDo, Lego Mindstorms oraz K’nex.

Celem projektu była innowacyjna edukacja młodych ludzi oparta na rozwiązaniach inżynierskich – przełamania oporów związanych z uczeniem nowych technologii, które są bardzo ważne dla rozwijającej się cywilizacji. Uczestnicy projektu zdobywali niezbędną wiedzę na temat rozwiązań technologicznych, procesów programowania i ich zastosowań w dzisiejszej technice. Zajęcia umożliwiły dzieciom rozwój kreatywności, pracy zespołowej logicznego myślenia jak również umiejętności trudnych do nabycia podczas codziennych zajęć w szkole, takich jak wyobraźnia wizualno – przestrzenna.

Zajęcia z robotyki to innowacyjna oferta na rynku edukacyjnym. Robotyka dla dzieci to okazja do rozwinięcia kompetencji informatycznych i technicznych – przyszłych młodych konstruktorów. – Poprzez taką innowacyjną formę edukacji chcemy zachęcić młodych ludzi do pokonania stereotypów oraz oporu dotyczącego stwierdzenia, że nauki techniczne są trudne – mówi Alicja Gębala, wiceprezes stowarzyszenia.

– Poprzez projekt uczestnicy nauczyli się budować i programować proste roboty, zdobyli wiedzę konieczną do dalszej edukacji z zakresu programowania i robotyki. Mamy nadzieję, że nabyte umiejętności przełożą się na większą ich atrakcyjność jako przyszłych absolwentów wchodzących na rynek pracy – dodaje wiceprezes.

– Zajęcia odbywały się w wymiarze 13 godzin lekcyjnych dla każdej z grup i zakończyły się podsumowaniem, podczas którego dzieci budowały własne konstrukcje, wykorzystując wiedzę nabytą podczas cyklu warsztatów. Najprzyjemniejszym momentem ostatniego spotkania była możliwość zaprezentowania swoich dzieł rodzicom, którzy przybyli zobaczyć konstrukcje swoich pociech – wspomina koordynator projektu, Grzegorz Knapik.

W imieniu Organizatora, składamy serdeczne podziękowania rodzicom za umożliwienie uczestnictwa dzieci w warsztatach, a także pani dyrektor szkoły podstawowej w Zelczynie – Teresie Dąbrowskiej za wsparcie w postaci udostępnienia sal lekcyjnych. Dziękujemy także naszym instruktorom – Justynie Myszor i Michałowi Grzeszczukowi za wspaniałą pracę z dziećmi. Dziękujemy Telewizji Skawina za patronat medialny, a przede wszystkim burmistrzowi Pawłowi Kolasie i Gminie Skawina za współfinansowanie zadania publicznego.

Źródło: Juvenilis