czwartek, 21 października 2021 Imieniny: Urszula, Hilaria

Wernisaż rysunku Małgorzaty Tomali

W piątek, 24 marca, odbyło się otwarcie wystawy rysunku Małgorzaty Tomali pt. „Kreską, walorem, zapachem”.

Małgorzata Tomala (z d. Skokoń) od najmłodszych lat mieszka, pracuje i działa w Skawinie. Jest osobą wielu talentów i zawodów. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (1980-1987) dały jej podwaliny i możliwości realizacji dokonań zawodowych. Od 1996 roku związana z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie jako instruktor zajęć plastycznych, a od 2001 r. jako pracownik merytoryczny i kierownik Działu Kultury.

Dzisiejszy wernisaż zgromadził współpracowników, rodzinę i przyjaciół Artystki, którzy przygotowali Jej gorące przyjęcie, wzruszające życzenia i ucztę muzyczną. Specjalnie dla Pani Małgosi zaśpiewali: Chór Kameralny  CANTICA oraz Marcin Wolak – bas/baryton, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wydarzenie było znakomitą okazją, aby wyrazić słowa uznania nie tylko dla talentu i artystycznego dorobku Małgorzaty Tomali, ale także dla Jej osoby, jako Człowieka i Przyjaciela. Twórczość artystyczna przejawia się bowiem w niemal każdym aspekcie Jej życia, począwszy od zawodowych realizacji, przez przelewaną na płótno feerię barw czy monochromatyczną kreskę. W tworzonej w zaciszu domowym sztuce, po upiększanie zwykłej codzienności przez drobiazgi, które sprawiają, że otoczenie zmienia się nie do poznania, a zwykłe rzeczy odsłaniają swoje nowe, niebanalne oblicze. W Jej wykonaniu nie ma rzeczy zwyczajnych. Każdy detal jest istotny, tworząc wyjątkową całość.

Maluje, rysuje, aranżuje, tworzy scenografie i dekoracje, które podziwiamy za oryginalność i niebanalne pomysły. Zrobić coś z niczego to Jej specjalność. Swoją artystyczną pasją zaraziła pokolenia młodych ludzi, ucząc i przekazując swoją wiedzę setkom uczestników pracowni plastycznej.

To niewiarygodne, że wystawa w Pałacyku „Sokół” jest pierwszą publiczną ekspozycją Jej prac. Twórczość Małgorzaty Tomali może stanowić zagadkę dla potencjalnego odbiorcy. Fascynacja naturą i przyrodą zdecydowanie odbiega od ram wytyczonych przez kierunek studiów. Prace w wymiarze makro pokazują szczegóły z wykorzystaniem kreski. Wzięte „pod lupę” motywy roślinne, wykonane w sposób nietypowy, niczym matryca miedziorytu, podkreślają kunszt warsztatu pracy i śmiało mogą konkurować z rysunkiem dokumentalnym.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach od 25 marca do 30 kwietnia 2017 r., od wtorku do niedzieli, w godzinach 14.00 – 20.00 w Galerii Pałacyk „Sokół” w Skawinie, ul. Mickiewicza 7.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński