czwartek, 05 października 2023 Imieniny: Igor, Flawia

Wiedeński klasycyzm w Radziszowie

Na zakończenie Letnich Prezentacji Muzycznych proponujemy elegancję i wyrafinowanie epoki klasycyzmu w wykonaniu duetu MUSICA GRAZIOSA.

Nasze spotkania z muzyką zatoczą koło: rozpoczęliśmy od Mozarta, by wrócić do korzeni jego inspiracji.

W programie koncertu Wiedeński klasycyzm i jego prekursorzy – 260. rocznica urodzin Mozarta znajdą się utwory nie tylko Wolfganga Amadeusza, ale jego prekursorów oraz kompozytorów współczesnych: Christlieba Siegmunda Bindera, Claude Benigne Balbastre’a oraz Ludwiga van Beethovena.

W pięknych wnętrzach Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie poznamy specyfikę i piękno dźwięku jakże szlachetnego i rzadko prezentowanego instrumentu, jakim jest KLAWESYN. Jego możliwości przybliżą nam znakomite instrumentalistki: Prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka oraz Paulina Tkaczyk (także flet traverso) czyli zespół MUSICA GRAZIOSA.

Wolfgang Amadeusz Mozart stworzył własny styl o ponadczasowym charakterze, uprawiał wszystkie gatunki muzyczne i każdy z nich doprowadził do szczytu doskonałości. W ciągu swego krótkiego życia zostawił dla potomnych około 700 kompozycji, tak więc cudowne dziecko, jak nazywano małego Wolfganga, nie zawiodło pokładanych w nim nadziei.

Wśród kulturalnych ośrodków, które odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu się klasycyzmu wiedeńskiego, dużą rolę odegrało Drezno. Jest więc okazja, aby podczas koncertu zaprezentować utwory – Christlieba Siegmunda Bindera (1723-1789), zapomnianego przez minione dwieście lat drezdeńskiego kompozytora i instrumentalisty.

W programie koncertu znajdzie się również utwór Claude Benigne Balbastre’a (1727-1799). Ponieważ w muzyce Bindera słychać wpływy muzyki francuskiej, stąd „La Malesherbe” tego bardzo znanego w czasach baroku francuskiego kompozytora.

Istnieje także wyraźne pokrewieństwo wyrazowe niektórych sonat Bindera z sonatami niemal pół wieku od niego młodszego Ludwiga van Beethovena (1770-1827). Jest wielce prawdopodobne, iż Beethoven słyszał utwory Bindera, chociażby podczas pobytu w Dreźnie. W utworach Beethovena widać również wpływ stylistyki W. A. Mozarta, jednak jego twórczość jest wybitnie nowatorska w zakresie formy, faktury i kolorystyki.

11 września (niedziela), godz.18.00, Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie.

Wstęp wolny.

Źródło: CKiS