sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Wielkie wyzwanie przed Radkiem Woźniakiem

Radosława Woźniaka czeka w tym roku niezwykłe wyzwanie. Wraz z grupą przyjaciół wybiera się do Tadżykistanu w położone tam góry Pamiru. Jego celem są dwa siedmiotysięczniki: Pik Korżeniewskiej i Pik Komunizma. Wyjazd jest etapem większego projektu, jakim jest zdobycie odznaczenia „Śnieżnej Pantery” za wejście na pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR. 

Moje życie związane jest z górami i sportami ekstremalnymi. Od kilku lat uczestniczę w wyjazdach górskich w Tatry oraz Alpy. W 2014 roku byłem uczestnikiem wyprawy do Kirgistanu, gdzie udało mi się zdobyć siemiotysięczny Pik Lenina. Współpracuję z Gminą Skawina, która wspiera mnie w dążeniu do realizacji moich marzeń – tłumaczy skawinianin.

Pik Korżeniewskiej (7105) to góra odkryta przez rosyjskiego geografa Nikołaja Korżeniewskiego, który nazwał szczyt imieniem swojej żony Eugenii. Pierwszego wejścia na szczyt dokonał w 1953 roku A. Ugarow w ramach rosyjskiej ekspedycji. Pierwsze wejście zimowe miało miejsce w 1986 r. i również dokonał tego zespół rosyjski.
Na szczyt prowadzi wiele dróg o rożnych wycenach. Klasyczna droga na szczyt Pik Korżeniewskiej wyceniana jest na 5A wg. skali rosyjskiej i zajmuje bez wcześniejszej aklimatyzacji 14-21 dni.

Pik Komunizma (7495)  to najwyższy szczyt Pamiru, jest najwyższy ze wszystkich szczytów zaliczanych do Śnieżnej Pantery. Pik Komunizma jest szczytem potężnym. Chociaż jest otoczony bardzo wysokimi górami i tak dominuje w okolicy. Pod względem rozmiarów jest często porównywany z himalajskimi olbrzymami. Góra jest uważana za trudno dostępną. Pierwotnie góra nazywana była Pikiem Garmo. Po pierwszym zdobyciu nazwę zmieniono na Pik Stalina. W kolejnych latach, już po śmierci „wodza narodów” w 1962 r., Nikita Chruszczow zadecydował o kolejnej zmianie nazwy, na Pik Komunizma. Taka nazwa obowiązywała do czasu rozpadu ZSRR. Kiedy Tadżykistan uzyskał niepodległość, nazwa szczytu została ponownie zmieniona na Pik Ismaila Somoni – od imienia wielkiego bohatera narodowego uznawanego za ojca narodu Tadżyckiego. Najnowsza nazwa nie do końca jednak przyjęła się w środowisku górskim – wciąż często mówi się o górze jako o „Piku Komunizma”.

Więcej informacji o wyprawie można znaleźć TUTAJ.